Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z informatyki
do działu
„ Praktyczne zastosowanie komputera-pisanie”
dla klasy IV
do podręcznika
M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005
SZYMON SOLAK Data 27.02.2009
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 4 szkoły podstawowej
Temat: Edytory tekstu
Cel ogólny: Wprowadzeni uczniów w tematykę dotyczącą pracy w edytorze tekstu
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -uruchomić zainstalowany na dysku edytor tekstu np. Microsoft Word
-omówić okno programu Word
-uczeń rozumie pojęcia: edytor tekstu, redagowanie dokumentu, formato-
wanie dokumentu
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: wykład, praca uczniów z komputerem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
35’ Lekcja właściwa.
1. Edytor tekstu – pojęcie i charakterystyka
2. Redagowanie tekstu
3. Formatowanie tekstu.
4. Edytor Microsoft Word – najpopularniejszy program służący do pracy z tekstem
a) programy pakietu Office
b) uruchamianie programu Microsoft Word
c) budowa okna programu Word
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień. Nauczyciel rysuje na tablicy,
a następnie omawia okno edycyjne programu Word
Ćwiczenie 1
Uruchom program Microsoft Word. Skorzystaj z komendy Start – Programy - Microsoft Office - Microsoft Word
Ćwiczenie 2
Przepisz tekst wskazany przez nauczyciela. Wcześniej utwórz na dysku C: folder MOJE TEKSTY, w którym będziesz umieszczać redagowane przez Ciebie teksty. Podczas pracy z tekstem, zwróć uwagę na poprawną pisownię wielkich liter oraz liter występujących wyłącznie w języku polskim.
5’ Rekapitulacja pierwotna:
- Jaki program nazywamy edytorem tekstu?
- Na czym polega redagowanie, formatowanie tekstu.
SZYMON SOLAK Data 06.03.2009
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 4 szkoły podstawowej
Temat: Klawiatura jako narzędzie do pisania tekstów – w kontekście edytora tekstów
Cel ogólny: Wprowadzenie uczniów w tematykę dotyczącą pracy w edytorze tekstu
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -umiejętnie stosować ogólnie przyjęte reguły edycji tekstu
- wymienić najważniejsze przyciski klawiatury oraz pokrótce scharakteryzować ich funkcje
- potrafi zastosować w praktyce funkcje najważniejszych przycisków, sprawnie poruszać
się po dokumencie
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: wykład, praca uczniów z komputerem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna:
- Jaki program nazywamy edytorem tekstu?
- Na czym polega redagowanie, formatowanie tekstu.
35’ Lekcja właściwa.
1. Podstawowe zasady edycji tekstu
Jeśli na klawiszu znajdują się dwa znaki, to:
- znak umieszczony niżej napiszemy po naciśnięciu tego właśnie klawisza,
- znak z górnej części klawisza napiszemy, jeśli naciśniemy go razem z klawiszem SHIFT.
Wielkie litery piszemy:
- naciskając jednocześnie klawisz znakowy i klawisz SHIFT,
- naciskając najpierw klawisz CAPS LOCK, co sygnalizuje zapalenie się kontrolki ...