Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
iluka, 2012-07-26, ocena:
Dobre.
Konspekt
Anna Pasionek
Kl. VI
Temat: Być wolnym to odejść, pozostać, a może jedno i drugie.
I Cele lekcji
1. Cel ogólny: charakteryzowania postawy Włóczykija i Filemonki
2. Cele szczegółowe:
a) uczeń powinien znać:
- pojęcia :wyrazy bliskoznaczne , narrator, narracja, świat przedstawiony
- postać Włóczykija z powieści Muminki
b) uczeń powinien umieć:
- tworzyć wyrazy bliskoznaczne
- odczytać tekst ze zrozumieniem-
- ustalić, o czym jest fragment tekst
- wyszukać informacje o postaciach
- dojść do samodzielnych wniosków i zapisać je w notatce
- rozróżnić dwa modele życia
- komentować odmienne pojmowanie wolności na przykładzie wyboru Włóczykija i Filemonki
c) cel wychowawczy
- akceptacja innych sposobów życia
- poprawne posługiwanie się językiem ojczystym
- dostosowanie się do wymaganych sytuacji
3. Środki dydaktyczne
- słownik wyrazów obcych, słownik języka polskiego
- podręczni ,,To lubię: str.173- 175.
4. Metody pracy: praca z tekstem, pogadanka
5. Formy pracy: praca indywidualna, praca zbiorowa
II. Tok lekcji
1.Część organizacyjno- porządkowa
Sprawdzenie listy obecności
2.Rekapitulacja wtórna- nawiązanie do wiadomości i umiejętności już znanych.
- Jacy mogą podróżnicy ( wymień rodzaje)
- Czym jest podróż?
- Jaka może być podróż?
- Jakie są przyczyny podróżowania.
3.Wprowadzenie do nowego materiału.
- Zanim zapiszemy temat lekcji proszę powiedzieć mi jakich znacie bohaterów literackich, którzy podróżowali? Czy częściej podróżujemy indywidualni czy zbiorowo, Kiedy wędrujemy indywidualnie? Kim jest wędrowiec- samotnik?
- Wyjaśnijmy opozycje : podróżować- świat
pozostać w miejscu- dom
- Proszę odczytać ze Słownika wyrazów bliskoznacznych słowo : samotność
Proszę zapisać temat lekcji:
Temat: Być wolnym to odejść, pozostać , a może jedno i drugie
- Przeczytajmy teraz fragment tekstu ,,Są tacy co zostają w domu i tacy, co odchodzą”.
O czym traktuje ta opowieść? ( swobodne wypowiedzi uczniów)
- Główne problemy
- Kto opowiada ten tekst?
- Określ rodzaj narracji?
- Określ miejsce i czas akcji?
- Wyszukajmy teraz w tekście informacje charakteryzujące Włóczykija i Filemonki. Istotne będą uwagi o tym:
- jak działają bohaterowie?, co robią, co daje im poczucie bezpieczeństwa, co jest dla nich ważne, czego nie akceptują ,czego się boją?
| |Włóczykij |Filemonka |
|działanie |,, Włóczykij [...] poczuł, że nadeszła jesień i czas |,,Filemonki wiedziała, że nadeszła jesień i zamknęła |
| |ruszać w drogę” |się w środku: |
|Co robią? |Wyrusza: nagle, w jednej chwili, szybko, zaczyna biec,|Zamyka się w domu, chowa zapasy i sprzęty, trzepie |
| |w biegu zrzuca plecak |dywan, zabezpiecza się przed zimowymi wichurami |
|Co im daje poczucie |Wędrówka: spokojny krok, spokojny niczym wędrujące |Schowanie się w domu w jego najgłębszym wnętrzu |
|bezpieczeństwa |drzewo, cudowna samotność | |
|Kiedy są szczęśliwi? |Wędrówka, kontakt z naturą, cisza , przestrzeń |Zbieranie, magazynowanie, siedzenie w swoim ciepłym |
| | |miejscu |
|Czego nie akceptują? |Mieszkania w ...