Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć wychowawczych w internacie
(dla wychowanków upośledzonych w stopniu umiarkowanym
w wieku 14 – 17 lat)
Opracowała: Renata Łoza
Temat: CO ROBISZ ZE SWOJĄ ZŁOŚCIĄ?
Data realizacji: listopad 2007
Cele operacyjne:
• Wychowanek potrafi określić w jaki sposób wyraża swoją złość;
• Wychowanek potrafi porównać swój sposób wyrażania złości ze sposobami kolegów (lepszy/gorszy/zdrowy/niezdrowy);
• Potrafi określić jak inni ludzie wyrażają złość;
• Potrafi ocenić, które sposoby wyrażania złości przez ludzi są zdrowe/dobre a które niezdrowe/złe dla tej osoby, otoczenia;
• Wychowanek potrafi współdziałać w grupie;
• Wychowanek jest wdrożony jest do stosowania zdrowych sposobów wyrażania złości;
• Kształci umiejętność formułowania samodzielnych wypowiedzi;
• Kształci umiejętność uważnego słuchania.
• Kształcenie umiejętności samodzielnego dokonywania wyboru.
Czas trwania: 60 minut
Metody pracy: rozmowa wiązana, pogadanka, opis, działanie praktyczne
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa
Środki/pomoce dydaktyczne: karty „Sposoby wyrażania złości”, kartony w formacie A4, gazety
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Zapoznanie z tematyką zajęć:– szukanie odpowiedzi na pytanie: Czym jest złość?
3. Pogadanka/rozmowa wiązana dotycząca złości oraz sposobów jej wyrażania.
4. Sporządzenie listy sposobów wyrażania złości.
5. Podzielenie sposobów wyrażania złości na dobre/zdrowe oraz złe/niezdrowe.
6. Wypełnienie kart „Sposoby wyrażania złości” (dzieci z nieumiejętnością samodzielnego pisania odwzorowują wpisy, ewentualnie wypełniają je z pomocą wychowawcy bądź rysują – forma wykonania zadania do samodzielnego wyboru wychowanka).
7. Demonstracja sposobów wyrażania złości z wykorzystaniem gazet – pytania o odczucia wychowanków podczas np. darcia gazet, rzucanie nimi.
8. Sprzątanie miejsca pracy.
9. Podsumowanie, ocena zajęć oraz nagrodzenie uczniów.