Dodaj publikację
Autor
Beata Miklaszewska
Data publikacji
2009-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
202

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera scenariusz lekcji chemii do klasy drugiej:  Czy sole ulegają dysocjacji jonowej? opartej na 1)prezentacjach komputerowych slajdów : Dysocjacja kwasów  i Dysocjacja zasad, 2)foliogramie porównującym dysocjacje kwasów i zasad, 3)doświadczeniu dotyczącym badania przewodnictwa  elektrycznego soli i ich roztworów, 4)fazogramie wyjaśniającym mechanizm dysocjacji elektrolitycznej soli na przykładzie NaCl, 5)puzzlach jonów metali i reszt kwasowych.
 Pobierz (docx, 249,5 KB)

Podgląd treści

Beata Miklaszewska

Konspekt lekcji chemii w klasie II gimnazjum

TEMAT: Czy sole ulegają dysocjacji jonowej?

Cele operacyjne:

Uczeń :

-powie jak przebiega dysocjacja jonowa soli ,

-wymieni jony powstające w czasie dysocjacji soli w wodzie ,

-zbada przewodnictwo elektryczne roztworów soli i kryształów soli ,

-napisze i odczyta równanie reakcji dysocjacji soli ,

-dokona prawidłowej obserwacji i wyciągnie właściwe wnioski.

Metody nauczania :

-oglądowa – prezentacja komputerowa slajdów , wyświetlenie foliogramu i fazogramu ,

-praktyczna – eksperyment uczniowski ,

-słowna – dyskusja.

Środki dydaktyczne :

-komputery,

-dyskietki z prezentacjami: Dysocjacja kwasów , Dysocjacja zasad,

-foliogram: Dysocjacja kwasów i zasad,

fazogram: Dysocjacja chlorku sodu,

sprzęt laboratoryjny: zlewki, zestawy do badania przewodnictwa prądu elektrycznego soli i ich roztworów,

odczynniki: kryształy soli NaCl i Cu SO4 , roztwory NaCl, CuSO4 , CaCl2 , KNO3 .

Przebieg lekcji:

Przypomnienie wiadomości o dysocjacji jonowej kwasów i zasad.

Uczniowie oglądają prezentacje komputerowe slajdów : Dysocjacja kwasów i Dysocjacja zasad, porównują procesy i formują wnioski. Nauczyciel koryguje spostrzeżenia uczniów wyświetlając foliogram.

Problem: Jak sprawdzić , czy sole lub ich roztwory przewodzą prąd elektryczny ?

Odp. Przeprowadzić doświadczenie.

DOŚWIADCZENIE

Badanie przewodnictwa elektrycznego soli i ich roztworów.

OBSERWACJE:

Badana substancja

Czy przewodzi prąd elektryczny?

Kryształ NaCl

-

Kryształ CuSO4

-

Roztwór wodny NaCl

+

Roztwór wodny CuSO4

+

Roztwór wodny CaCl2

+

Roztwór wodny KNO3

+

WNIOSEK:

Roztwory wodne soli przewodzą prąd elektryczny a kryształy soli nie przewodzą prądu elektrycznego.

Problem : Jakie jony powstają w roztworach wodnych soli ?

Wyjaśnienie mechanizmu dysocjacji elektrolitycznej soli na przykładzie NaCl

z zastosowaniem fazogramu.

Faza1

Faza2

Faza3

Faza4

4.Zapis równań reakcji dysocjacji pozostałych soli użytych w doświadczeniu (puzzle jonów metali i reszt kwasowych).

CuSO4 → Cu2+ + SO42-

CaCl2 → Ca2+ + 2Cl-

KNO3 → K+ + NO3-

5.Podsumowanie lekcji.

Sole dysocjują na kationy metali i aniony reszt kwasowych.

MnM RmN → n MM+ + mRN-

6. Praca domowa. Zadanie 104/57, 105,106/58 z zeszytu ćwiczeń