Dodaj publikację
Autor
Sławomir Milaniuk
Data publikacji
2009-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
102

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z przedmiotu statystyka w szkołach ponadgimnazjalnych na temat: Podstawowe miary statystyczne i ich graficzna prezentacja w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Jest to lekcja otwart, która obejmuje dwie jednostki.
 Pobierz (docx, 18,4 KB)

Podgląd treści

Łuków,21 maja 2009 r.

KONSPEKT LEKCJI

Prowadzący: Sławomir Milaniuk

Klasa: II Technikum Nr 3 kształcące w zawodzie technik ekonomista

Przedmiot: Statystyka

Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne (2x45 min.)

Temat: Podstawowe miary statystyczne i ich graficzna prezentacja w arkuszu kalkulacyjnym Excel.

Treści kształcenia (działy programowe podstawy programowej):

w bloku „Funkcjonowanie podmiotu gospodarczego”:

działalność podmiotów gospodarczych,

organizacja i zarządzanie,

w bloku „Informacja w przedsiębiorstwie”:

środki techniczne i materiały pomocnicze,

przepływ informacji w podmiocie gospodarczym,

badanie statystyczne,

analiza statystyczna, czynności operatorskie związane z obsługą klawiatury,

użytkowe programy komputerowe,

rozwiązywanie problemów ekonomicznych za pomocą komputera,

organizacja stanowiska pracy.

Cel ogólny: poznanie metod obliczania podstawowych miar statystycznych i ich graficznej prezentacji w arkuszu kalkulacyjnym Excel

Cele operacyjne:

w zakresie wiedzy uczeń zna:

rodzaje miar statystycznych,

pojęcie podstawowych miar statystycznych (średnia arytmetyczna, dominanta, mediana, odchylenie przeciętne, odchylenie standardowe),

gotowe funkcje arkusza kalkulacyjnego Excel podstawowych miar statystycznych,

w zakresie umiejętności potrafi:

stosować gotowe funkcje arkusza kalkulacyjnego Excel, pozwalające obliczyć: średnią arytmetyczną, dominantę, medianę, odchylenie przeciętne, odchylenie standardowe,

dobrać odpowiedni rodzaj wykresu do prezentacji określonych danych statystycznych,

wykonać prezentację graficzną danych statystycznych w arkuszu kalkulacyjnym Excel,

trafnie interpretować otrzymane wyniki obliczeń.

Forma pracy: praca w grupach

Metody pracy: pogadanka, kierowanie nabywaniem umiejętności praktycznych połączonych z prezentacją, metoda ćwiczeniowa

Środki dydaktyczne: plansze z wzorami miar statystycznych, ankiety opracowane przez uczniów, arkusze z ćwiczeniami praktycznymi, program użytkowy arkusz kalkulacyjny – Excel, tablica interaktywna, Internet.

Przebieg lekcji:

I część organizacyjna:

- powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności,

- sprawdzenie pracy domowej (opracowane ankiety).

II część wprowadzająca:

- zapoznanie z tematem lekcji (wyświetlenie na tablicy interaktywnej i zapisanie w dzienniku lekcyjnym),

- wyjaśnienie celów i przebiegu lekcji,

- nawiązanie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe poprzez wskazanie powiązania omówionego tematu ze standardami egzaminacyjnymi,

- krótkie wprowadzenie w tematykę nowej lekcji (wyjaśnienie roli i znaczenia poprawnego obliczania miar statystycznych i ich graficznej prezentacji).

III część realizacyjna:

- podział klasy na grupy, rozdanie arkuszy z ćwiczeniami do wykonania (załącznik nr 1) oraz wyjaśnienie sposobu ich realizacji,

- wykonywanie ćwiczeń przez uczniów w grupach:

(Uczniowie, wykorzystując gotowe funkcje programu Excel, wyznaczają wskazane parametry danych statystycznych samodzielnie sprawdzając poprawność swoich obliczeń.),

- prezentacja wykonanych zadań przez grupy na forum klasy:

(Zadaniem każdej grupy jest graficzne zaprezentowanie wyników przeprowadzonej i opracowanej ankiety. Uczniowie sami wybierają rodzaj wykresu spośród czterech: kolumnowego, słupkowego, liniowego, kołowego. Prezentowanie danych statystycznych następuje w taki sposób, aby były one jak najbardziej czytelne.),

- ocena i analiza wyników pracy przez inne grupy:

(Następuje zamiana miejsc, tzn. grupy zamieniają się miejscami przy stanowiskach komputerowych w ten ...