Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Wyrębkiewicz
Data publikacji
2009-05-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
493

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konkurs przeznaczony jest dla klas II gimnazjum. Mają zmierzyć się z analizą tekstu fizycznego, portretem fizyka, hasłem zapisanym alfabetem Morse'a a także zadaniami do rozwiązania.
 Pobierz (doc, 168,0 KB)

Podgląd treści


[pic]SZKOLNY KONKURS FIZYCZNY
„DOOKOŁA FIZYKI” KLASA II

I. Przeczytaj uważnie tekst i odpowiedz na pytania.

Pojęcie energii jest najważniejsze w całej fizyce, gdyż wszystko, co dzieje się w przyrodzie, sprowadza się do przemian energii. Wszystkim zjawiskom, które zachodzą w przyrodzie ożywionej i nieożywionej – bez względu na to, czy są to procesy mechaniczne, chemiczne, elektryczne, magnetyczne, cieplne czy świetlne, czy idzie o zjawiska zachodzące w świecie atomów, czy też o zjawiska życia codziennego – towarzyszy zawsze przemiana postaci energii.
Energia może przejawiać się w najbardziej różnorodnych formach: jako energia mechaniczna
(energia potencjalna i kinetyczna ciała), chemiczna (np. paliwo), cieplna, elektryczna, promienista, jądrowa i nawet energia związana z masą. W każdym wypadku istnieje możliwość magazynowania energii, możliwość zrealizowania czegoś, co wywoła jakieś zjawisko. Gdy kosztem zmagazynowanej energii wykonywana jest praca, najczęściej wyczerpuje się zapas energii
w dotychczasowej postaci. Nie znika ona jednak, gdyż jej główną właściwością jest to, ze nie może zniknąć. Przywdziewa tylko inną szatę, przejawia się w innym zjawisku, zachowując nadal swoją wartość. Wobec tego zasób energii, całkowita suma wszystkich rodzajów energii
w zamkniętym ( izolowanym ) układzie pozostaje niezmienna ( prawo zachowania energii ). Energia nie może z niczego powstać, nie jest zatem możliwe skonstruowanie perpetuum mobile, czyli maszyny, która wykonywałaby pracę bez zasilania jej równoważną ilością energii.
Procesy odbywające się w świecie i cząsteczek, jak np. emisja światła przez atomy, również wymagają dopływu energii. Ilość energii, niezbędna do zrealizowania poszczególnych procesów elementarnych, jest oczywiście niezmiernie mała, ale mimo to jest mierzalna, albo przynajmniej daje się obliczyć. Okazuje się więc, że każde zjawisko w świecie atomów lub cząsteczek może przebiegać tylko pod warunkiem dostarczenia określonej ilości energii, ściśle ustalonego kwantu energii, niejako momenty energetycznej. Jeżeli oferowana ilość energii jest zbyt mała, wówczas po prostu nie zostaje przyjęta, podobnie jak fałszywa moneta w automacie.
W ten sposób zasób energii atomu zwiększa się skokami, przechodząc – rzec można ze stopnia na stopień, z jednego poziomu energetycznego na drugi, wyższy. Jeżeli pobrana energia zostaje zwrócona, to następuje to również tylko porcjami

1) Czy energię można wytworzyć ?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

2) Dlaczego niemożliwe jest skonstruowanie perpetuum mobile?
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
3) Jak nazywają się najmniejsze porcje energii, przekazywane w mikroświecie?
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

II. Rozpoznaj portret słynnego fizyka.

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

III. Odczytaj pojęcia związane z fizyką zapisane alfabetem Morse’a.

a) /_..././_ _../._ _/._.._/._/_../_./_ _ _/…_.../.._ _../
b) /_._/…/../.._../_ _._/_._ _/_._./
c) /_/._/._./_._ ...