Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Godzina z wychowawcą
Prowadzący: Monika Obierzyńska
Temat zajęć: Perspektywy, możliwości dalszego kształcenia się, oferty pracy
Cele ogólne:
- zapoznanie uczniów z czynnikami warunkującymi trafną decyzję zawodową i edukacją
- inspirowanie uczniów do myślenia o przyszłości i planowania swojej kariery zawodowej
- umiejętność zapoznania się z aktualnymi potrzebami rynku
- umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji (prasa, Internet)
Cele operacyjne zajęć:
W wyniku zajęć uczeń potrafi:
- wymienić typy szkół ponadgimnazjalnych
- scharakteryzować szkoły tzn. podać profile, czas nauki, warunki przyjęć itp.
- stworzyć listę czynników, od których zależy wybór zawodu
- wstępnie nakreślić swoją przyszłość zawodową
Czas trwania zajęć:
1 godzina lekcyjna
Metody:
dyskusja kierowana, tworzenie plakatu (na tablicy kredą )
Materiały:
- kartka papieru i długopis do robienia notatek
- karta ze schematem szkolnictwa (załącznik nr 1)
- wykaz profili w liceach profilowanych (załącznik nr 2)
- tabela zawierają czynniki wyboru zawodu (załącznik nr 3)
- tablica szkolna i kreda
Przebieg zajęć:
Ćwiczenie 1.
Przystępujemy do dyskusji dotyczącej możliwości kształcenia uczniów po ukończeniu gimnazjum. Zadając odpowiednie pytania powodujemy, że uczniowie wymieniają:
• typy szkół ponadgimnazjalnych (licea ogólnokształcące , licea profilowane, technika, szkoły zawodowe) (załącznik nr 1 – schemat szkolnictwa ponadgimnazjalnego)
• profile w liceach (załącznik nr 2 – wykaz profili)
• czas trwania nauki
• przewidywane warunki naboru, itp.
Podsumowanie dyskusji może odbyć się poprzez wypisanie najważniejszych informacji na tablicy. Przygotowane odpowiednie materiały i rozdaję uczniom, aby mogli pokazać rodzicom w domu (załącznik nr 1, załącznik nr 2).
Ćwiczenie 2.
Podczas tego ćwiczenia uczniowie określają czynniki warunkujące trafny wybór zawodu i szkoły. Wyjaśniam, że "trafny wybór" to taki, który pozwoli odnieść sukces na rynku pracy i nie spowoduje rozczarowań.
Uczniowie mają przygotowane kartki i długopisy, które służą do robienia notatek. Jest to
praca w grupach. Najpierw tworzymy pary z osób siedzących w jednej ławce. Podaję polecenie:
„Zastanówcie się, od czego zależy wybór zawodu. Co musicie wiedzieć, aby dobrze wybrać zawód? Od jakich czynników zależy decyzja zawodowa?
Wypiszcie czynniki, jakie trzeba brać pod uwagę wybierając zawód”.
Po upływie kilku minut polecamy, aby pary najbliżej pracujące połączyły się w grupy 4 osobowe. Następnie prosimy, aby porównali czynniki wypisane na swoich listach i stworzyli jedną wspólną i uzupełnioną listę.
Grupy wybierają swoich reprezentantów, którzy na forum klasy odczytują czynniki z list.
Jedna, wcześniej wybrana osoba, zapisuje je w odpowiedniej rubryce w tabeli narysowanej na tablicy:
| | | |
|Poznaj siebie |Poznaj zawody |Poznaj ścieżki edukacji |
| | | |
Ćwiczenie 3.
Podsumowanie tego ćwiczenia odbywa się poprzez odczytanie uporządkowanej listy czynników. Porównujemy je z danymi zawartymi w załączniku nr 3.
Rozdaję ankietę (załącznik nr 4), której wypełnianie zmusza uczniów do ...