Dodaj publikację
Autor
Anna Dymek
Data publikacji
2009-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
130

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja poszerzająca wiedzę na temat gotyckich katedr - funkcjonowanie gotyku we współczesnej kulturze (wcześniej należy zapoznać uczniów z symboliką katedr).
 Pobierz (doc, 35,0 KB)

Podgląd treści


CZYTANIE KATEDRY GOTYCKIEJ
WE WSPÓŁCZESNYCH TEKSTACH KULTURY
konspekt zajęć (klasa I)

cele lekcji:
1) poznawcze:
- uczeń rozumie pojęcie tekstu kultury;
- utrwala wiedzę na temat dążeń, myślenia człowieka średniowiecza, konstrukcji katedry gotyckiej i jej symboliki;
- pogłębia swoją wiedzę na temat dokonań polskich filmowców;
- zna współczesne teksty kultury, w których występuje motyw katedry;
- dostrzega ciągłość kultury europejskiej.
2) kształcące:
- uczeń uczy się wykorzystywać zdobytą wiedzę przy analizowaniu,
interpretowaniu dzieła filmowego i literackiego, poddaje ją selekcji;
- rozwija umiejętność czytania symboli kulturowych;
- potrafi dokonać analizy i interpretacji tekstów literackich;
- potrafi dostrzec podobieństwa i różnice w sposobie ujęcia motywu katedry;
- umie pracować w grupie;
3) wychowawcze:
- rozwój wrażliwości estetycznej i emocjonalnej;
- budzenie szacunku dla osiągnięć twórców kultury dawnej i współczesnej

metody:
wykład, poglądowa, praca z tekstem – ukierunkowana analiza i interpretacja, praca w grupach, notowanie wniosków interpretacyjnych

materiały dydaktyczne:
płyta z filmem T. Bagińskiego pt. „Katedra”, kserokopie tekstów J. Przybosia „Notre Dame”, T. Różewicza „Gotyk 1954”, kartki z zadaniami dla grup

przebieg lekcji:

1. wprowadzenie: nauczyciel przypomina, czym jest tekst kultury. Podaje temat lekcji, określa jej zasadnicze cele (różnorodność ujęć motywu katedry i ich funkcje). Prosi uczniów o przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć - najważniejsze cechy stylu gotyckiego w architekturze, symbolika elementów konstrukcyjnych, położenia katedry
2. faza zasadnicza:
1. Nauczyciel podaje informacje na temat Tomka Bagińskiego, autora filmu „Katedra” (młody człowiek, pasjonat komputerów, grafiki komputerowej, realizacja filmu zajęła około 2 - 3 lat) i samego dzieła (wiele prestiżowych nagród, także nominacja do Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych), oraz opowiadania Jacka Dukaja, które było inspiracją dla Bagińskiego.
Następnie prosi o zwrócenie uwagi na fabułę, głównego bohatera i przestrzeń katedry w filmie
2. projekcja filmu „Katedra”
3. praca w grupach
– zadaniem uczniów jest wskazanie elementów konstrukcyjnych charakterystycznych dla świątyń gotyckich i tych, które się nie pojawiły w wizji filmowej;
– młodzież próbuje także zanalizować warstwę metaforyczną filmu, ustalić jego symboliczne przesłanie w oparciu o posiadaną wiedzę - co może symbolizować katedra? Jak na jej tle jawi się człowiek? Kim jest bohater filmu (co robi? Czy znamy jego wiek, zawód, cechy osobowości) ?Co może oznaczać spotkanie ze światłem, przemiana-śmierć(?) bohatera?
4. prezentacja wniosków interpretacyjnych
5. praca w grupach – jak współcześni poeci patrzą na sztukę gotyku? Analiza i interpretacja wierszy Różewicza „Gotyk 1954” i Przybosia „Notre Dame”.
zadania dla grup:
Przyboś „Notre Dame”
I. Które elementy katedry dostrzega, eksponuje poeta? +cytaty
II. Czy nawiązuje do symboliki katedry? +cytat
III. Jakie emocje, przeżycia wywołuje spotkanie z katedrą? Zwróćcie uwagę, jakie pytania stawia podmiot.
Różewicz „Gotyk ...