Dodaj publikację
Autor
Anna Dymek
Data publikacji
2009-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
115

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Efekty tej lekcji: dużo zabawy, fajne plakaty przedstawiające różne typy kobiet.
 Pobierz (doc, 33,0 KB)

Podgląd treści

IDEAŁ KOBIETY W POLSKIEJ PRASIE WSPÓŁCZESNEJ
konspekt zajęć przeprowadzonych w klasie I LO

Cele lekcji:
1. poznawcze:
- uczeń utrwala wiedzę na temat renesansowego ideału urody kobiecej;
- poznaje ideał urody, osobowości kobiety, który propaguje współczesna prasa;
- zapoznaje się z zawartością współczesnych czasopism, przede wszystkim skierowanych do kobiet;
2. kształcące:
- uczeń kształci umiejętność pracy w grupie;
- rozwija umiejętność publicznego wypowiadania się, formułowania myśli;
- uczy się selekcjonowania informacji;
- rozpoznaje wirtualnych, zakładanych odbiorców poszczególnych czasopism;
- potrafi ocenić zrekonstruowany ideał kobiety
3. wychowawcze:
- uczeń przyjmuje krytyczną postawę wobec ideałów, wartości promowanych przez czasopisma;
- uświadamia sobie wpływ mediów na rozwój osobowości, przyjmowane przez nas wartości;
- jest świadomy, że „kolorowa” prasa promuje niezdrowy kult ciała, wartości materialnych i dostrzega jego przejawy i konsekwencje.

Metody dydaktyczne:
heureza, poglądowa, problemowa, zajęć praktycznych

Materiały pomocnicze:
plansza przygotowana przez nauczyciela, kilka egzemplarzy czasopism np. „Dziewczyna”, „Pani domu”, „Wysokie obcasy”, „Twój Styl” itp., duże kartki papieru, nożyczki, klej, flamastry.

Tok lekcji:
1. wprowadzenie:
- Nauczyciel prosi o przypomnienie cech idealnej kobiety, które można zrekonstruować na podstawie odrodzeniowej sztuki i literatury (na poprzednich zajęciach młodzież dokonywała interpretacji obrazów renesansowych i fragmentów „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” J. Kochanowskiego). Następnie zwraca uwagę, że twórcy renesansowi nie wnikają w psychikę prezentowanych postaci kobiecych, ale podkreślają walory czysto zewnętrzne, fizyczne bohaterek.
- Prowadzący prezentuje planszę, która jest ilustracją uczniowskich opinii na temat tego, co jest esencją kobiecości, co powoduje, że kobieta jest kobieca (młodzież wypowiadała się na ten temat pisemnie na wcześniejszych zajęciach). Okazuje się, że kobiecość to wypadkowa różnych elementów: urody, pięknego ciała, stroju, sposobu mówienia, poruszania się, delikatności i kultury osobistej.
- Następnie nauczyciel proponuje, by młodzież podjęła próbę ustalenia ideału kobiety współczesnej na podstawie wybranych czasopism. Dzieli uczniów na grupy i rozdaje kartki z zadaniami.
-
2. Część zasadnicza lekcji:
- praca w grupach- zadania: Podczas pracy weźcie pod uwagę np. typ urody, wyraz twarzy, walory fizyczne (ciało), sposób ubierania się oraz (np. na podstawie artykułów, czy samych ich tytułów, listów do redakcji) osobowość, zainteresowania, problemy, pytania, jakie sobie stawia współczesna kobieta. Spróbujcie nazwać typ kobiety, której wizerunek nakreśliliście (zaproponujcie określenie). Na wykonanie zadania macie około 30 minut. Powodzenia!
- prezentacja wyników pracy w grupach.

3. Podsumowanie – ma formę swobodnej rozmowy, jest próbą odpowiedzi na pytanie postawione na początku zajęć. Uczniowie zapewne zwrócą uwagę na to, że model idealnej kobiety jest bardziej „pojemny”, elastyczny niż renesansowy , ale zawsze eksponuje się w prasie piękno, nieskazitelność kobiecej twarzy, szczupłość sylwetki. Wzorce, które są promowane to nieosiągalne ideały, a przejmowanie się nimi może ...