Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Zakrzewska
Data publikacji
2009-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
59

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja z zakresu pedagogizacji rodziców "Rzeczą rodziców jest błądzić".
 Pobierz (doc, 36,5 KB)

Podgląd treści


Rzeczą rodziców jest błądzić

Opracowanie: mgr Elżbieta Zakrzewska
W oparciu o
„Rzeczą rodziców jest…błądzić” A. Żyta
Kwartalnik Bardziej Kochani

Rodzice mają prawo do popełniania błędów i niewiedzy. Ta świadomość pomaga ale nie powinna nas rozleniwiać i rozgrzeszać. Wychowywanie dzieci to bardzo trudna i odpowiedzialna praca. Tak naprawdę nikt nie uczy jak należy wychowywać dzieci.
Rodzice dzieci niepełnosprawnych intelektualnie , jak i ci, których dzieci są sprawne, nie są wolni od błędów. Towarzyszy im poczucie błądzenia, niepewności podejmowanych działań, oceniania przez innych poczynań wobec dziecka.
Jakie błędy najczęściej można zaobserwować u rodziców dzieci niepełnosprawnych?
1. Nie słuchanie dziecka.
Dziecko niepełnosprawne kojarzy się nam często z kimś niesamodzielnym, kim należy się opiekować. Niekiedy traktujemy je jak kogoś, kto nie jest w stanie mieć swoich opinii i poglądów. To my dorośli, rodzice wiemy czego dziecko chce i co dla niego jest dobre, a co złe. Unikamy szczerych rozmów, nie zmieniamy swoich wymagań wraz dorastaniem naszego dziecka. Nie chcemy dostrzec, że mała Kasia i Tomek staje się Katarzyną i Tomaszem.
2. Wyręczanie dziecka, nadopiekuńczość, hamowanie aktywności.
Niektórzy rodzice swoją nadopiekuńczością chcą wynagrodzić dziecku jego specyficzną sytuację życiową. „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”, ma swój głęboki sens. Czasami musimy dać dziecku szansę na doświadczanie samodzielności i odpowiedzialności.
3. Uleganie.
Zmęczeni trudnymi sytuacjami rodzice, nie wiedząc jak poradzić sobie z wybuchami złości, agresji czy autoagresji naszego dziecka ulegamy mu, spełniając jego różne zachcianki. Mamy jednocześnie świadomość, że nie było to słuszne rozwiązanie problemu, czujemy się bezsilni i źli na siebie, dziecko i otoczenie. Konsekwencja w działaniu, panowanie nad sobą to trudne, ale konieczne kroki w wychowywaniu dzieci.
4. „Moje dziecko jest najlepsze”- idealizowanie.
Dziecko potrzebuje wsparcia ze strony rodziców. Ale miłość mądra nie polega na idealizowaniu, spełnianiu wszystkich zachcianek, wpajaniu w dziecko przekonania, że w sytuacjach konfliktowych zawsze wina leży po stronie innych- nauczyciela, kolegi, sprawnego rodzeństwa. Należy dziecko akceptować ale dostrzegać również wady dziecka.
5. Rygoryzm.
Błędem niektórych rodziców jest niedocenianie wagi wspólnego spędzania czasu wolnego, bawienia się, znajdowania jasnych stron wzajemnych kontaktów.
6. Niekonsekwencja.
To częsty błąd wszystkich rodziców. Obiecujemy coś a potem nie spełniamy. Dziecko potrzebuje jasnych, przewidywalnych zasad działania, pewnych granic w tym, co można robić, a czego robić nie wolno. Dla dobra dziecka, rodzice powinni rozmawiać o tym co dla nich jest ważne, jak należy postępować wobec różnych, często niełatwych problemów wychowawczych.

RADY DLA RODZICÓW:

• Pamiętaj, nikt nie jest doskonały. Ty również nie musisz! Daj sobie prawo także ...