Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Golińska
Data publikacji
2009-06-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
145

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera scenariusz zajęć dotyczący sposobów radzenia sobie ze stresem, możliwy do wykorzystania na godzinie wychowawczej w szkole podstawowej.
 Pobierz (doc, 50,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz godziny wychowawczej
przeprowadzonej w dniu 24.10.2007 r.
w klasie VI

Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Golińska

Temat zajęć: Jak radzić sobie ze stresem?

Cele:

Po zajęciach uczniowie powinni:
• Rozumieć czym jest stres
• Identyfikować najważniejsze sytuacje stresujące w swoim życiu
• Rozróżniać metody radzenia sobie ze stresem
• Potrafić zaplanować jak mogą zmniejszyć swój stres
• Umieć zastosować jedną z metod relaksacyjnych

Metody pracy:
mini wykład, dyskusja, praca indywidualna, praca w grupie, ćwiczenia ruchowe, zabawa, burza mózgów, techniki relaksacyjne –z wykorzystaniem kinezjologii edukacyjnej Dennisona.

Pomoce dydaktyczne:
Karty pracy dla 6 grup, arkusze papieru, mazaki, kasety z muzyką, magnetofon, kolorowe znaczki dla każdego ucznia.

Przebieg zajęć

/ uczniowie siedzą w kole/

1. Powitanie uczniów i obecnych gości.

2. Uczniowie określają jednym słowem nastrój w jakim rozpoczynają lekcję.

3. Przedstawienie klasie celów zajęć.

4. Czym jest stres?

- Tworzenie mapy skojarzeniowej do słowa „STRES”- uczniowie podają skojarzenia, osoba prowadząca zapisuje je na arkuszu papieru.

- Omówienie przykładowych sytuacji, kiedy stres się pojawia.

5. Metody radzenia sobie ze stresem.

- Przedstawienie planszy prezentującej wybrane sposoby radzenia sobie ze stresem
a. Planowanie czasu nauki
b. Pozytywne myślenie
c. Obrócenie trudnej sytuacji w żart
d. Rozmowa z bliską osobą
e. Ćwiczenia fizyczne
f. Ćwiczenia relaksacyjne (różnego rodzaju, zależnie od osobistych upodobań m.in. przy muzyce)

- Praca w grupach – uczniowie odpowiadają na pytania zawarte w kartach pracy (pytania dotyczą metod radzenia sobie ze stresem w konkretnych sytuacjach jakie napotykają dzieci).

- Podsumowanie efektów pracy w grupach:
➢ Sformułowanie wniosku, że dobór metody opanowania (ew. zmniejszenia) stresu zależy od sytuacji wywołującej stres.

- Uczestnictwo ruchowe uczniów połączone z poznawaniem niektórych metod radzenia sobie ze stresem:

Pozytywne myślenie
„Jes-tem su-per”
Pomyśl o swoich pozytywnych cechach, przekształć je w zaklęcia np. „JESTEM SILNY”, JESTEM SPOKOJNY”

Ćwiczenia fizyczne

Wykonaj 2 skłony połączone z wydechem.

Ćwiczenia relaksacyjne
(różnego rodzaju, zależnie od osobistych upodobań m.in. przy muzyce)

- Na podstawie kinezjologii edukacyjnej Dennisona
➢ Ruchy naprzemienne – na usprawnienie wzroku, słuchu, poprawę wymowy, eliminację napięcia
➢ Koncentracja uwagi na pozytywnym odczuciu- rozluźnienie napięcia mięśni ciała łagodzenie napięcia w najbardziej zaskakujących momentach – polega na masowaniu opuszkami palców punktów na czole
➢ Ćwiczenia relaksacyjne z wyobraźnią

6. Podsumowanie zajęć

Stres jest stanem przemijającym, podobnie jak - po groźnie wyglądającej ale krótkotrwałej burzy zawsze znów zaświeci słońce, może nawet będzie barwna tęcza – rozdanie uczniom kolorowych znaczków z w/w opisem.

Nawiązanie do zajęć sportowych, w których uczestniczą dzieci – czy zauważyły dotychczas efekt opanowania stresu?

Pytania do nauczyciela dotyczące zajęć.

7. Zakończenie zajęć.

Uczestnicy gestem i mimiką twarzy pokazują jak odebrali ...