Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Górczyńska-Bojar
Data publikacji
2009-06-01
Średnia ocena
2,00
Pobrań
136

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji geografii.
 Pobierz (doc, 42,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI
TEMAT: Zróżnicowanie środowiska przyrodniczego na Wyżynach Polskich

CELE LEKCJI:

OGÓLNY: poznanie przez ucznia środowiska przyrodniczego Wyżyn Polskich

SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
- terminy geograficzne: wyżyna, kras (zjawiska krasowe), gołoborza

Uczeń wie:
- że Wyżyny Polskie leżą pomiędzy Nizinami Środkowopolskimi i Kotlinami Podkarpackimi
- że w obrębie pasa wyżyn wydzielono następujące krainy naturalne: Wyżynę Śląską, Wyżynę Krakowska-Częstochowską, Nieckę Nidziańską, Wyżynę Kielecko-Sandomierską, Wyżynę Lubelską, i Roztocze.
- że wyżyny mają urozmaiconą budowę geologiczną
- jakim kolorem na mapie zaznaczone są wyżyny.

Uczeń potrafi:
- wskazać na mapie Wyżyny Polskie
- wskazać na mapie występowanie surowców mineralnych na terenie Wyżyn Polskich
- wskazać na mapie obszary Parków Narodowych znajdujących się na Wyżynach Polskich
- wymienić rodzaje gleb na Wyżynach Polskich
- opisać cechy klimatów Wyżyn
- opisać sieć rzeczną Wyżyn
- opisać zbiorowiska roślinne na terenie Wyżyn

Metody:
- asymilacja wiedzy: opis, pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z zeszytem ćwiczeń, praca z mapą
- samodzielnego uczenia się: obserwacja pośrednia
- praktyczne: wskazywanie na mapie

Środki dydaktyczne:
podręcznik, zeszyt ćwiczeń, mapa ścienna, atlas geograficzny

Formy pracy:
- praca zbiorowa

Typ lekcji:
- poświęcona opracowaniu nowego materiału

Tok lekcji:
1. Część organizacyjna (3 min)
2. Odpytanie z poprzednich (3) tematów lekcji (10 min)
3. Nawiązanie do nowego materiału nauczania (25 min)
4. Nowy materiał nauczania
5. Podsumowanie (5 min)
6. Zadanie pracy domowej (2 min)

|CZYNNOŚĆ NAUCZYCIELA |CZYNNOŚĆ UCZNIA |
|Sprawdzamy obecność | |
| | |
|Przypomnijmy sobie o czym mówiliśmy na poprzedniej lekcji. Do | |
|odpowiedzi przyjdzie.... | |
| | |
|Dobrze, przejdźmy teraz do dzisiejszej lekcji. | |
|Zapiszmy temat lekcji: Zróżnicowanie środowiska przyrodniczego na | |
|Wyżynach Polskich. | |
| | |
|Proszę zapisać sobie w zeszycie punkty na podstawie których będziemy| |
|opracowywać dzisiejszy temat: | |
|Położenie Wyżyn Polskich | |
|Wyżyna Śląska | |
|Wyżyna Krakowsko-Częstochowska | |
|Niecka Nidziańska | |
|Wyżyna Kielecko-Sandomierska | |
|Wyżyna Lubelska z Roztoczem | |
|Budowa Wyżyn Polskich | |
|Gleby Wyżyn | |
|Klimat | |
|Zbiorowiska Roślinne | |
| | |
|Spójrzcie teraz na mapę: przypomnijcie jakim kolorem na mapie |Wyżyny na mapie zaznaczone są kolorem żółtym |
|zaznaczone są wyżyny? | |
| | |
|A teraz powiedzcie i wskażcie na mapie jakie wyżyny występują na |Wyżyny: Śląska, Krakowsko-Częstochowska, Niecka Nidziańska, |
|terenie Polski |Kielecko-Sandomierska, Lubelska i Roztocze. |
| | |
| |Wyżyny położone są pomiędzy Nizinami Środkowopolskimi, a Kotlinami |
|Proszę określić położenie Wyżyn (gdzie są one położone) |Podkarpackimi i Karpatami |
| | |
| |Różnią się budową geologiczną i rzeźbą terenu. |
|Powiedzcie czym różnią się te jednostki między sobą? | |
| |uczeń wskazuje: |
|Proszę wskazać na mapie Wyżynę Śląską i określić jej położenie |-jest najbardziej wysunięta na zachód graniczy od południa z Kotliną|
| |Oświęcimsko-Raciborską, od zach. i płn. z Niż. Śląską |
| | |
| |Zbudowana jest z piaskowców zlepieńców i łupków wśród których |
|Z czego jest zbudowana? |znajdują się pokłady węgla kamiennego. Płn. i wsch. rejony wyż ...