Dodaj publikację
Autor
Beata Jałoszyńska
Data publikacji
2009-06-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
150

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Propozycja ćwiczeń dla uczniów klasy II mających na celu utrwalenie pojęcia rzeczownik.
 Pobierz (doc, 27,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt zajęć dydaktyczno-wyrównawczych dla klasy II.

Temat: Ćwiczenia utrwalające pojęcie rzeczownik.

Cel ogólny:

- klasyfikowanie nazw ze względu na ich znaczenie
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania rzeczownika

Przewidywane osiągnięcia uczniów
Uczeń potrafi:

- segregować rzeczowniki ze względu na ich znaczenie ogólne,
- podaje nazwę ogólną dla danego zbioru nazw szczegółowych,
- wskazać rzeczowniki w zdaniach,
- rozwiązać krzyżówkę,
- uzupełnić tekst,
- napisać wyraz po śladzie,
- rozpoznać przedmiot za pomocą dotyku,
- wykonać tulipana techniką orgiami.

Metody i techniki:

- ćwiczeń praktycznych,
- praca z tekstem,
- mapa pojęć,
- orgiami.

Formy pracy:

- praca zbiorowa jednolita,
- praca indywidualna jednolita i zróżnicowana.

Multimedia: karton z mapą pojęć, ilustracje wycięte z gazet, pudełko z przedmiotami codziennego użytku, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, zielone i czerwone kwadraty.

Przebieg zajęć.

1. Tworzenie mapy pojęć – zbiorowe klasyfikowanie wyrazów ze względu na ich znaczenie.
Rzeczownik jako nazwa ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy. Ustalenie, na jakie pytanie odpowiada rzeczownik.

2. Wspólne wykonywanie ćwiczeń.

Ćwiczenie I.

Uczniowie podpisują obrazki, a następnie wpisują nazwy odpowiednio do tabelki.
Zwrócenie uwagi na trudności ortograficzne.

Ćwiczenie II.

Podpisywanie worków z wyrazami szczegółowymi. Uzupełnianie zdania.

Ćwiczenie III.

Zastępowanie rysunków w zdaniach wyrazami. Omówienie pisowni ortograficznych. Pisanie wyrazów po śladzie.

3. Zabawa.
Dzieci z zawiązanymi oczami rozpoznają przedmioty ukryte w pudełku.
Wyciągają wniosek, że wszystkie przedmioty to rzeczowniki.

4. Uzupełnianie krzyżówki. Dopasowywanie rzeczowników do podanych określeń.

5. Podkreślanie rzeczowników w zdaniach.

6. Wykonanie tulipana techniką orgiami.

7. Ewaluacja zwrotna – uzupełnienie kart pracy:
- zamalowanie pól z rzeczownikami,
- połączenie nazw szczegółowych z ogólnymi.