Dodaj publikację
Autor
Joanna Miedzielec
Data publikacji
2009-06-01
Średnia ocena
5,00
Pobrań
199

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki "zadania tekstowe" przeprowadzonej w IV klasie integracyjnej.
 Pobierz (doc, 43,5 KB)

Podgląd treści


Matematyka w klasie IV integracyjnej

Temat: Zadania tekstowe.

Nauczyciel wspomagający w klasie IV: Joanna Miedzielec

Cel kształcący:
• kształcenie logicznego myślenia.
Cel poznawczy:
• doskonalenie umiejętności liczenia (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie).
Cel wychowawczy:
• pobudzanie ukierunkowanej aktywności ucznia.
Cel terapeutyczny:
• ćwiczenie precyzji ruchów rąk (motoryka mała),
• kształcenie myślenia operacyjnego.

Cele operacyjne:
1 uczeń:
• potrafi dodać i odjąć w zakresie 15 na konkretach,
• rozumie symboliczny zapis dodawania i odejmowania, mnożenia i dzielenia,
• potrafi dodawać i odejmować powyżej 15 oraz mnożyć i dzielić przy pomocy kalkulatora,
• czyta i zapisuje liczby do 100.

2 uczeń:
• zna kolejność wykonywania działań matematycznych,
• potrafi dodawać i odejmować, mnożyć i dzielić w zakresie 100,
• potrafi skupić uwagę na wykonywanej czynności.

3 uczeń:
• zna kolejność wykonywania działań,
• potrafi dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić do 1000 sposobem pisemnym,
• współpracuje z nauczycielem w trakcie zajęć.

Metody:
• pokaz,
• zabawa,
• naśladownictwo,
• elementy metody kinezjologii edukacyjnej Dennisona.

Pomoce:
• pudełka zapałek, spinacze, gwizdek, kolorowa taśma

I. Czynności organizacyjne: sprawdzenie pracy domowej
II. Wprowadzenie do lekcji:
• Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „Kto z was wie jaka jest kolejność wykonywania zadań”
Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi podając prawidłowe:
1. Działania w nawiasach
2. Potęgowanie
3. Mnożenie lub dzielenie
4. Dodawanie lub odejmowanie

III. Część zasadnicza:
1. Lekcje rozpoczynam od dmuchnięcia w gwizdek, który symbolizuje gwizd nadjeżdżającego pociągu. Jednocześnie wyjmuję pociąg (zrobiony z pudełek po zapałkach) i przejeżdżam nim po stole. Mówiąc dzieciom, że dzisiaj będziemy pracować na kolei.
2. Jednym z zadań dzieci będzie praca w przechowalni bagażu.
Uczniowie otrzymują po jednym pudełeczku, które będzie służyć jako przechowalnia bagażu. Następnie otrzymują po kilka sztuk walizek (kartoników)-każde dziecko po tyle samo walizek. Otrzymane walizki chowają w przechowalni bagażu.
3. Dzieci siedzą naprzeciw siebie w parach. Zwracam uwag, że tory kolejowe bardzo często krzyżują się z drogami dla samochodów. Pytam co znajduje się na takich skrzyżowaniach? Mówię uczniom, że ich zadaniem będzie również pełnienie obowiązków dróżnika. Będą odpowiedzialne za opuszczanie i podnoszenie szlabanu.
Kolorową taśmą zaznaczam na stołach drogi samochodowe. Drogi te przebiegają prostopadle do długości złączonych stołów
4. Dzieci kładą na stole dłonie równolegle do linii drogi, a następnie łączą kciuki układając je prostopadle do pozostałych palców i drogi. W ten sposób powstaje zamknięty szlaban. Gdy kciuki zostaną podniesione do góry – szlaban otworzy się.
5. Następnie objaśniam zasady dzisiejszej zabawy:
a. Na każdej stacji będą wsiadać i wysiadać różni podróżni. Kto pierwszy obliczy, ilu podróżnych ubyło lub przybyło na danej stacji – poda im walizkę ze swojego pudełka (wkładając ją do ...