Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI:
TECHNIKA w kl. V.
Prowadząca: Magdalena Martyniuk
Data: 17.09.2008r.
Temat lekcji: Bezpieczna droga do szkoły.
Obserwująca: Justyna Kowalczuk – praktykantka
Liczba uczniów: 12
Treści nauczania:
- dojazd ucznia do szkoły na wsi i w mieście,
- bezpieczne zachowanie się podczas wsiadania do autobusu / tramwaju
i wysiadania z autobusu / tramwaju oraz włączania się do ruchu,
- typowe zagrożenia występujące podczas wykonywania prac przez ucznia.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wypowiada się na temat ilustracji i swojej drogi do szkoły i ze szkoły,
- rozumie i wyjaśnia konieczność przestrzegania przepisów w czasie dojazdów do szkoły oraz wykonywania różnych prac na wsi,
- wymienia zasady bezpiecznego zachowania się w drodze do szkoły,
- rysuje swoją własną drogę do szkoły lub ze szkoły.
Metody: słowne, oglądowe, praktycznego działania
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki i pomoce dydaktyczne: ,,Technika”– zeszyt ćw. 4–6, wyd. M.ROŻAK, zeszyt przedmiotowy, kredki, ołówek.
PRZEBIEG LEKCJI:
I.FAZA WPROWADZAJĄCA:
1.Sprawdzenie listy obecności i pracy domowej.
2.Przyponmienie wiadomości z ostatniej lekcji:
- co to są piktogramy?
- jakie mamy znaki drogowe?
- po co są znaki i piktogramy?
- gdzie spotykamy piktogramy i znaki?
3.W prowadzenie do tematu lekcji – wypowiedź nauczyciela o bezpieczeństwie i zdrowiu dzieci.
4.Zapisanie przez uczniów tematu lekcji w zeszycie przedmiotowym.
II.FAZA REALIZACJI:
1.Analizowanie ilustracji przedstawionych w podręczniku str.16 – 17, wypowiadanie się uczniów na temat różnych sytuacjach drogowych
i bezpieczeństwo osób tam znajdujących się.
2.Uzupełnienie ćw. 2. str.17 – podanie niebezpiecznych miejsc spotykanych na drodze przez każdego ucznia.
3.Rysowanie przez uczniów drogi do szkoły i zaznaczanie niebezpiecznych tam miejsc.
4.Ustalenie kolejności zasad bezpiecznego zachowania się w drodze do szkoły – praca samodzielna uczniów, wyjaśnianie przez nauczyciela niektórych wątpliwości zasugerowanych przez dzieci. Zwrócenie uwagi na kulturalne zachowanie się w różnych pojazdach.
5.Przypomnienie - hierarchia ważności znaków i sygnałów na drodze, pozycja stojącego policjanta.
III.FAZA PODSUMOWUJĄCA:
1.Przypomnienie o bezpieczeństwie uczniów w różnych sytuacjach i w każdym miejscu.
2.Zadanie pracy domowej: ćw.3 str. 16 – pisemnie oraz dokończenie przez niektórych uczniów drogi do szkoły.
3.Ocenianie bieżące uczniów.