Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Zespół Szkół w Kryłowie
Scenariusz lekcji techniki
w klasie VI
Temat lekcji: Otoczenie techniczne ucznia.
Prowadząca: Magdalena Martyniuk - opiekun stażu
Obserwująca: Aleksandra Wieczorek - n - lka odbywająca staż
Data przeprowadzenia lekcji: 16.III.2009r.
Czas trwania: 45 min.
Zagadnienia programowe:
• Orientacja zawodowa.
• System wartości pracy ludzkiej.
Zagadnienia techniczne:
• zawody w środowisku technicznym ucznia,
• pozytywne nastawienie do pacy i różnych zawodów.
Cele lekcji: Uczeń:
- rozpoznaje różne zawody,
- określa rodzaje prac wykonywanych przez ludzi w różnych zawodach,
- zna podstawowe pojęcia związane z orientacją zawodową,
- wymienia zawody występujące w najbliższym otoczeniu,
- uświadamia sobie, że w niedalekiej przyszłości wybierze odpowiedni dla siebie zawód.
Metody: burza mózgów, pogadanka, praca z zeszytem ćwiczeń, obserwacja.
Formy pracy: z cała klasą - część teoretyczna, indywidualna - praca w ćwiczeniach.
Środki dydaktyczne: zeszyt ćwiczeń: ,,Technika 4 - 6” L. Łabecki, kartoniki
z zawodami, zawody na znaczkach pocztowych.
PRZEBIEG LEKCJI:
WSTĘP:
1.Czynności organizacyjno - porządkowe: powitanie klasy, sprawdzenie listy obecności.
2.Przypomnienie o wiadomości z ostatniej lekcji:
- skala, wymiarowanie przedmiotów.
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
1.Burza mózgów: Co ma wpływ na wybór zawodu? - zapisywanie przykładów
na tablicy.
2.Podanie zawodów, które mają związek ze szkołą.
3.Podział zawodów ze wzgl. na miejsce zamieszkania (środowisko miejskie
i wiejskie).
4.Wykonanie przez uczniów ćw. 2, 3 str.24.
5.Zwrócenie uwagi uczniom na pracę ludzi w różnych zawodach i ich trud.
Podkreślenie wartości pracy ludzkiej i szacunku do wykonywanej czynności.
6.Pogadanka o wyborze zawodu przez każdego ucznia z wzgl. zainteresowań,
zdolności, kwalifikacji i zamiłowań.
7.Wykonanie ćw. 4 i 5 str.25.
8.Odczytanie wiadomości z ćw. ze str. 25.
9.Wyliczanie zakładów pracy w miejscu zamieszkania uczniów i zakładu
pracy swoich rodziców - ćw. 1 i 2 str.25.
10.Obserwacja ilustracji przedstawiających zawody. Wzajemna współpraca
ludzi różnych zawodów.
ZAKOŃCZENIE:
1.Ważność zawodów i wykonywanie różnych prac przez ludzi.
2.Zadanie pracy domowej:
- ułóż krzyżówką w zeszycie, której rozwiązaniem będzie twój wymarzony zawód,
- przynieś na przyszłą lekcję materiały plastyczne do tematu:,,Kim chcę zostać?”