Dodaj publikację
Autor
Dariusz Popławski
Data publikacji
2009-06-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
338

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Materiały do przeprowadzenia godziny wychowawczej w gimnazjum dla klas III na temat asertywności.
 Pobierz (doc, 99,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Temat: ,,Nie” nie zawsze oznacza nieuprzejmość – asertywność.

Cele: - zapoznanie uczniów z pojęciem asertywności oraz pojęciem zachowania asertywnego,
agresywnego i uległego.
- kształcenie umiejętności rozróżniania różnych postaw: agresywnej, uległej i asertywnej.
- kształcenie umiejętności wyrażania szacunku dla innych i ich praw oraz umiejętności
korzystania ze swoich praw.

Środki dydaktyczne: - kserokopie ogólnych informacji na temat asertywności, agresji i uległości,
- ,,Mapa asertywności’’,
- ankieta ewaluacyjna

Metody pracy: - pogadanka,
- elementy wykładu.

Forma zajęć: - praca indywidualna
- praca w grupach

Przebieg zajęć:

1.Czynności organizacyjne, sprawdzenie listy obecności.
2.Wprowadzenie- pogadanka
Uczniowie wymieniają cechy człowieka uprzejmego. Następnie podzieleni na 5 grup otrzymują
po jednej scence z zapytaniem jak zachowałby się człowiek uprzejmy w takich
sytuacjach? (załącznik nr 1)
3.Omówienie poszczególnych scenek (jak rozwinęła się sytuacja w zależności od zachowania
głównych bohaterów, jakie uczucia im towarzyszyły?). W konsekwencji uczniowie dojdą do
wniosku, że uprzejmość nie zawsze jest równoznaczna ze zgodą na wszystko, co proponują nam
inni.
Zwrócenie uwagi na asertywność jako sztukę odmawiania i kulturalnej obrony swego zdania.
4. Rozdanie uczniom informacji na temat asertywności i ich wspólna lektura
5.Test pt. ,,Mapa asertywności” (załącznik nr 2)
Uczniowie wypełniają mape asertywności. Ciemne pola oznaczają sfery trudności w zachowaniach asertywnych, nad którymi należy pracować.
6.Rozdanie uczniom kserokopii ogólnych wiadomości na temat asertywności, agresji i uległości.
Analiza tych wiadomości. (załącznik nr 3)
7.Rozdanie ,,Kart rozpoznawania zachowań asertywnych”, (załącznik nr 4), które uczniowie
wypełniają w parach.
Prezentacja wyników pracy. Analiza poszczególnych sytuacji i kwalifikacja reakcji.
Po rozpatrzeniu wszystkich sytuacji z karty, uczniowie próbują zmodyfikować te reakcje, które
zakwalifikowali do agresywnych lub uległych na takie, które można uważać za zachowania
asertywne.
8.Lekcję kończy podsumowanie w formie odpowiedzi na pytanie: ,,Czy trudno jest kwalifikować
reakcje ludzkie do poszczególnych rodzajów zachowań?” oraz „Czy łatwo jest być asertywnym?”

Załącznik nr 1 (scenki)

Grupa 1- Chłopiec spotyka na dyskotece kolegów, którzy namawiają go, by razem z nimi napił się
alkoholu.
Grupa 2 – Klasa chce zrobić głupi kawał nielubianej przez wszystkich nauczycielce. Dwie osoby
uważają, że to pogorszy i tak już złą sytuację klasy w oczach wychowawcy i dyrektora
szkoły.
Grupa 3 – Koleżanka bardzo często pożycza od ciebie drobne sumy pieniędzy i nigdy ich nie
oddaje. Po raz kolejny przyszła do ciebie i znów chce cię wykorzystać.
Grupa 4 – Mama kupiła ci spodnie, które ci się nie podobają. Ma pretensje, że wydała na nie dużo
pieniędzy, a ty nie chcesz w nich chodzić.
Grupa 5 – Grupa chłopców wybrała się na samodzielną wycieczkę ...