Dodaj publikację
Autor
Anna Pasionek
Data publikacji
2009-06-15
Średnia ocena
2,00
Pobrań
338

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Marcin Kozera - opowiadanie o polskich emigrantach w Londynie - konspekt lekcji języka polskiego dla klasy VI.
 Pobierz (doc, 80,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt kl. VI
Anna Pasionek

Temat: Marcin Kozera- opowiadanie o polskich emigrantach w Londynie.

I. Cele lekcji:

1.Cel ogólny: uczeń dostrzega właściwości utworów epickich

2. Cele operacyjne

a)uczeń powinien znać
pojęcia: świat przedstawiony, akcja, fabuła, wątek, narrator, emigracja, emigrant

b)uczeń powinien umieć:
- podać najważniejsze informacje o życiu i twórczości Marii Dąbrowskiej,
- określić narratora opowiadania,
- ułożyć chronologicznie wydarzenia pisane w utworze.
- określić elementy świata przedstawionego w utworze
- wymienić cechy opowiadania
- wyszukać  w  tekście odpowiednie  fragmenty  i  objaśnić  ich  znaczenie .
- czytać tekst ze zrozumieniem
3. Środki dydaktyczne:
- krzyżówka
- rozsypanka: plan wydarzeń,
- słownik języka polskiego
- słownik wyrazów bliskoznacznych
- lektura: M. Dąbrowska, Marcin Kozera
4. Metody pracy: praca z krzyżówką, praca z tekstem
5. Formy pracy: praca w grupach, praca zbiorowa, praca w grupach

II. Tok lekcji
1.Część organizacyjno- porządkowa. Sprawdzenie listy obecności.
2.Rekapitulacja wtórna- nawiązanie do wiadomości i umiejętności już znanych.
3.Wprowadzenie nowego materiału
HASŁO krzyżówki określi nam problematykę naszych zajęć;

|1. | | | | | | |
|3. | | | | |
|4. | | | | | |
|6. | | | | | | |
|9. | | | | | |

1. Rola Marcina w przedstawieniu w Boże Narodzenie.
2. Imię ojca Marcina
3. .............Dąbrowska- autorka ,,Marcina Kozery”
4. Przedmiot w szkole, na którym Marcin zrozumiał, że jest Polakiem.
5. Przyjaciółka Marcina.
6. Zawód ojca Marcina .
7. Miejscowość w Polsce, w której mieszkała Krysia.
8. Przedstawienie przygotowane w Boże Narodzenie.
9. Państwo, w którym toczy się akcja ,,Marcina Kozery”

- Jak brzmi hasło?: emigracja
Odczytanie ze słownika języka polskiego definicji: emigracja
Dobieranie wyrazów bliskoznacznych do słowa emigrant

II. Lekcja właściwa
1. Zapis tematu lekcji: Marcin Kozera- opowiadanie o polskich emigrantach w Londynie.

2. Prezentacja wiadomości o autorce:
3.Ustalenie czasu i miejsca wydarzeń. Wskazywanie bohaterów pierwszo i drugoplanowych.

[pic]

4. Plan przebiegu wydarzeń.

Wspólne układanie planu wydarzeń i opowiadanie odtwórcze przebiegu zdarzeń ( wyeksponowanie powodów emigracji ojca Marcina)

| |Rozpoczęcie zwiedzania Londynu przez chłopca wraz z przyjaciółką Krysią |
| |Przybycie Marcina z ojcem do szkoły w domu Towarzystwa Polskiego |
| | Marcin przywódcą grupy dzieci emigrantów. |
| |Kłótnia między Marcinem a koleżanką o piękno krajów |
| |Rozpoczęcie przygotowań do jasełek |
| | |
| |Obsadzenie chłopca w roli żołnierza |
| | |
| |Dylematy Marcina dotyczące tożsamości narodowej |
| | |
| |Wykluczenie Marcina z prób z powodu trudności z językiem polskim |
| | |
| |Niezrozumienie zdań w języku polskim i ucieczka ze sceny przerażonego tym Marcina. |
| | |
| |Potwierdzenie przez Marcina Kozerę swojej narodowości |
| | |
| |Stwierdzenie na lekcji przez nauczyciela o nieistnieniu Polski |

5.Określenie narratora w utworze:

Kto opowiada o tym, co się wydarzyło? Zamaluj odpowiedni kwadrat. Znajdź odpowiedni cytat.

| |

Ktoś kto uczestniczy w wydarzeniach (narrator – uczestnik zdarzeń)
| |

Ktoś, kto nie uczestniczy w wydarzeniach (narrator- obserwator ...