Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
"DZIECI LUBIĄ BAJKI NAJBARDZIEJ NA ŚWIECIE"
" Poczytaj mi, Mamo!" Nie tak dawno, z takimi słowami zwracało się wydawnictwo "Nasza Księgarnia" do Rodziców, sugerując, by poświęcali czas swoim pociechom i rozbudzali w nich wyobraźnię i zainteresowanie literaturą. Do dziś wspominam te chwile, bajkowy świat był piękny i kolorowy, smoki i czarodzieje - baśniowi bohaterowie - tacy ogromni i okrutni ale w obecności mamy lub taty nie odczuwaliśmy lęku, tym bardziej, że każda z opowieści kończyła się dobrze, a na "deser" przed snem był całus i uścisk od rodzica.
Czy obecni, młodzi rodzice mają czas i ochotę na wieczorne spotkania z bajkami oraz chwilkę uczucia dla swojego Malucha? Odpowiedzi na to muszą udzielić sobie sami. W obecnych czasach nasze najmłodsze pokolenie zna popularne baśnie i bajki autorów klasycznej literatury dla dzieci, w większości jednak wyłącznie z Disney'owskich produkcji bądź komputerowych ekranizacji. Trzeba przyznać, że dobre i to.
Nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 24 w Jaworznie pragnąc nauczyć dzieci aktywnego przeżywania przygód znanych im bajkowych bohaterów opracowały scenariusz przedstawienia teatralnego, w którym udało im się połączyć przygody Jasia i Małgosi z troskami Królewny Śnieżki, a Smok Wawelski zaprzyjaźnił się z wilkiem a nawet Gajowym. Dzięki kompilacji wątków z różnych bajek powstało przedstawienie teatralne w którym dzieci wcieliły się w role znanych postaci. Przedstawienie pod tytułem "Nie ma tego złego" miało swoją "prapremierę" podczas majowych Dni Otwartych, kiedy to rodzice dzieci zapisanych do przedszkola na rok szkolny 2007/2008 mogli ocenić działania nauczycieli i uzyskane dydaktyczne efekty swojego i dzieci zaangażowania. W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 8, na zaproszenie nauczycieli spektakl wystawiono specjalnie dla dzieci, które kiedyś uczęszczały do naszego przedszkola, obecnie są uczniami .Podsumowaniem wprawek aktorskich przedszkolaków było zakończenie roku szkolnego,
kiedy to miały okazję z dumą udowodnić, że jak na dzieci 5-6-letnie są niezwykle uzdolnione i nie straszny im tłum widzów w postaci Dyrektora placówki mgr Elżbiety Sudujko, Pani Prezes Związku Zawodowego "Solidarność" mgr T. Smyll i oczywiście ukochanych rodziców, którzy poprzez śmiech wywołany zabawnym tekstem, ukradkiem ocierali łzy wzruszenia.
Tego rodzaju zabawa paratetralna dostarczyła wielu emocji, radości,
w jakiejś części pozbawiła dzieci lęku i wstydu przed publicznym wystąpieniem. Udział w takim przedsięwzięciu miał też inny, zamierzony wymiar a mianowicie udało się uświadomić dzieciom znaczenie słowa pisanego, który wzbogacony o gest, mimikę, rekwizyty, dekorację, muzykę przekazuje niezmiernie trudne i ważne treści. Myślę, że tego rodzaju aktywność, poprzez działanie wpłynie na wrażliwość dzieci, rozbudzi zafascynowanie sztuką
i literaturą a proza, poezja, dramat ...