Dodaj publikację
Autor
Anna Pasionek
Data publikacji
2009-06-15
Średnia ocena
3,00
Pobrań
389

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji w oparciu o lekturę Marii Dąbrowskiej "Marcin Kozera".
 Pobierz (doc, 59,5 KB)

Podgląd treści


Anna Pasionek

Konspekt lekcji języka polskiego

w klasie VI

Temat: Jak Marcin zrozumiał, że jest Polakiem?

I. Cele lekcji:

1.Cel ogólny: rozwijanie umiejętności odbioru utworu literackiego, ćwiczenie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem.

2. Cele operacyjne:

a)uczeń powinien znać:
- opowiadanie ,,Marcin Kozera”
- pojęcia: świat przedstawiony, akcja, fabuła, wątek, narrator

b)uczeń powinien umieć:

- swobodnie wypowiadać się na temat opowiadania Marcin Kozera,

- wyszukać informacje o wieku, pochodzeniu, sposobie wychowania Marcina,

- analizować monolog wewnętrzny Marcina,

- nazywać przeżycia i uczucia chłopca towarzyszące mu w różnych sytuacjach,

- uzasadniać swoje stanowisko odpowiednimi cytatami.

3. Środki dydaktyczne:
- - lektura: M. Dąbrowska, Marcin Kozera
- nagranie ,,Mazurka Dąbrowskiego” i pieśni ,,Marsz, marsz Polonia”
- karty pracy ucznia.
4. Metody pracy: praca z tekstem, pogadanka, metaplan
5. Formy pracy: praca zbiorowa

Tok lekcji

1.Część organizacyjno- porządkowa. Sprawdzenie listy obecności. Sprawdzenia zadania domowego

- Rekapitulacja wtórna- nawiązanie do wiadomości i umiejętności już znanych.

• Wymień elementy świata przedstawionego w opowiadani ,,Marcin Kozera”
- Wprowadzenie nowego materiału.

Na dzisiejszej lekcji odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego Marcin miał problemy z własną tożsamością. Jakie czynniki zadecydowały, że chłopiec w końcu poznał siebie.

2. Lekcja właściwa

a) Zapis tematu lekcji: Jak Marcin zrozumiał, że jest Polakiem?

b) PRACA Z TEKSTEM:

*Wyszukiwanie informacji o wieku, pochodzeniu, sposobie wychowania chłopca.
(Rozdział I).
Uczniowie wyszukują odpowiednie cytaty i jednocześnie uzupełniają Kartę Pracy ćw. 1
- Jaki jest Marcin w chwili, gdy go poznajemy?
- Dlaczego rozpoczął naukę języka polskiego w Domu Polskim w Londynie.?
- Jakie miał kłopoty z nauką i samym sobą?

*Czytanie z podziałem na fragmentu dialogu miedzy Marcinem a Krysią przed katedrą.(Rozdział II)

- Jak zachowuje się Marcin podczas wyprawy z Krysią nad Tamizę?
- Jakie pytania zaczyna sobie zadawać Marcin?
- W czym pomogła chłopcu wyprawa z Krysią?
* Analiza monologu wewnętrznego Marcina, jego wątpliwości.

,,Marcin pogrążył się w smutnych myślach, zapominając na razie o Krysie. Przedtem wcale go te rzeczy nie obchodziły. Ale teraz tak się wszystko poukładało, że coraz bardziej prześladowała go myśl, kim on jest? Myślał, że jest Anglikiem. Przyprowadził tu Krysię, żeby jej pokazać piękność Anglii, wspaniałość Londynu. Ale czy miał się czym pysznić? Czy miał prawo pysznić się wspaniałością Anglii.(....)No to z czegóż on, Marcin ma BYĆ DUMNY. Jego dziadkowie nie pracowali tu, nie byli tu nawet nigdy. Więc chyba nie jest Anglikiem(...)

- Co Marcin zaczyna rozumieć podczas wyprawy z Krysią, jakie dopadają go rozterki?

*Analiza rozmowy Marcina z nauczycielką. Zapisanie słów nauczycielki- rady dla chłopca.(rozdział III)

- Jakie uczucie towarzyszyły chłopcu podczas przygotowań do Jasełek ...