Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
Program: To lubię!
Poziom: klasa V
Temat lekcji: Pisownia wyrazów wielką i małą literą.
Cele:
* Poznawcze:
1. Zapoznanie ucznia z zasadami pisowni rzeczowników własnych:
( Imion i nazwisk
( Nazw geograficznych
( Nazw mieszkańców państw i kontynentów
2. Pisownia wielką literą:
( Tytułów książek, czasopism itp.
( Nazw urzędów i szkół
( Wyrazów znajdujących się na początku zdania
3. Zapoznanie ucznia z pisownią wyrazów:
( Ilse Kleberger, Wanda Chotomska, Julian Tuwim, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Puszek, Mruczek, Kasia, Hans, Zuza, Barbara, Brygida
( Polska, Włochy, Austria, Szwajcaria, Niemcy, Kraków, Tychy, Warszawa, Afryka, Francja, Odra, Tatry, Morze Śródziemne, Dunajec, Wisła, Warta, Odra, Bug, Rysy, Blachówka, Nowy Targ
( Polak, Chinka, Europejczyk
( “Podróże”, “Pinokio”, “Dzieci z Bullerbyn”, “Bitwa pod Grunwaldem”, “Stańczyk”, “Hołd pruski”, “Sprawa przed wójtem”, “Noc na Ukrainie”, “Kuropatwy”
( Urząd Miasta Tychy, Urząd Rady Ministrów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Sąd Okręgowy w Kaliszu, Pierwsza Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, Prawo i Sprawiedliwośc, Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach, Muzeum Narodowe w Warszawie
* Kształcące:
1. Uczeń opanowuje umiejętność poprawnego zapisu podanych wyrazów.
2. Uczeń opanowuje umiejętność stosowania poznanych reguł ortograficznych.
Wychowawcze:
1. Rozwijanie w uczniu potrzeby poprawnego pisania.
2. Rozwijanie w uczniu potrzeby znajomości reguł ortograficznych.
3. Rozwijanie w uczniu krytycznej postawy wobec języka pisanego.
Metody (klasyfikacja wg Okonia):
1. Metoda asymilacji wiedzy: dyskusja.
2. Metody praktyczne: uzupełnianie zdań, tabelek.
Środki dydaktyczne:
Ilse Kleberger. Podróże. W: Słowa na start. Red. M. Derlukiewicz. Straszyn 2005, s. 249.
J. Wójcik. Nauka ortografii i interpunkcji. Warszawa 1899, s. 158.
.PRZEBIEG LEKCJI:
1. Przywitanie z klasą.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Pytania do klasy. Wybrany uczeń odpowiada i zapisuje odpowiedź na tablicy.
*Gdzie byliście na wakacjach? [Wakacje spędziłem w (nazwa miejscowości)]
*Którą książkę lubicie najbardziej? [Moją ulubioną książką jest (tytuł i autor)]
* Do której szkoły chodzicie? [Chodzę do (pełna nazwa szkoły]
* Która rzeka w Polsce jest najdłuższa? [ Wisła jest najdłuższą rzeką w Polsce.]
4. Podkreślenie wszystkich wyrazów zapisanych wielką literą. Dyskusja:
*Dlaczego podkreśliłam akurat te wyrazy?
*Co w nich jest wyjątkowego?
*Dlaczego zapisane są one wielką?
5. Podanie tematu lekcji (Pisownia wyrazów wielką i małą literą).
6. Rozdanie karteczek z zasadami pisowni wielką literą. W definicji (załącznik 1) należy uzupełnić brakujące słowa.
7. Sprawdzenie zadania i wklejenie definicji do zeszytu. Wytłumaczenie terminów: rzeczowniki własne i pospolite.
8. Rozdanie karteczek z nazwami szkół i urzędów (załącznik 2). Wspólne zastanowienie się nad tym, które elementy w tych nazwach piszemy wielką literą, a które małą.
9. Wklejenie karteczek do zeszytu i zapisanie wniosków.
UTRWALENIE:
10. Zadanie 1 (załącznik 3 ...