Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia logopedycznego przeprowadzonego przez Joannę Piechotę-Kacprzak – logopedę Miejskiego Przedszkola nr 3 – Integracyjnego
z oddziałami specjalnymi w Zgierzu
Temat: Zabawy swoim oddechem
Cele ogólne:
• Umiejętność zatrzymywania powietrza w jamie ustnej
• Opanowanie umiejętności wydychania powietrza z określoną siłą i w określonym kierunku
• Wydłużanie fazy wydechowej, utrwalanie prawidłowego toru oddechowego
• Utrwalanie oddychania brzusznego i ćwiczenia przepony
Cele szczegółowe: dziecko...
• właściwie reaguje na swoje imię
• koncentruje uwagę na swoim odbiciu w lustrze
• obejmuje wargami słomkę we właściwy sposób
• przetacza lekkie przedmioty wydmuchiwanym powietrzem
• kieruje strumień powietrza ze zmienna siłą w różnych kierunkach
• oddycha torem brzusznym
Środki dydaktyczne:
lustro, słomki, kolorowe waciki, świeca, pognieciona gazeta, gwizdek , paski papieru, symbol „leniwej ósemki”, ilustracje z książki, płyta, instrumenty dęte
Przebieg:
Powitanie i nawiązanie kontaktu z dziećmi – słowami piosenki „Wszyscy są ...”
1. Głośne wybrzmiewanie swoich imion połączone z wodzeniem dłonią po symbolu „leniwej ósemki”
3. Dzieci dmuchają na paski papieru trzymane w odległości
15-20 cm od buzi
4. Zabawa w tańczący płomyk- dmuchanie na przybliżany
i oddalany od buzi płomyk świecy
5. Wzmacnianie dynamiki oddechowej- przedmuchiwanie wacików przez umowną linię i umieszczanie jej w bramce „przeciwnika” – głośne liczenie goli
6. Przetaczanie wacików po różnych powierzchniach- gładki stolik, pognieciona gazeta
7. Dmuchanie na waciki i płomyk świecy przez słomkę
8. Zabawy oddechowe z wykorzystaniem ilustracji z książki
9. Zabawa ruchowa przy muzyce z płyty
10. Zakończenie zajęć - pochwała dzieci za wysiłek podczas ćwiczeń , w nagrodę dzieci grają na instrumentach dętych