Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia logopedycznego przeprowadzonego przez Joannę Piechotę-Kacprzak – logopedę Miejskiego Przedszkola nr 3 – Integracyjnego
z oddziałami specjalnymi w Zgierzu
Temat: Ćwiczenia słuchu fonematycznego
Cele ogólne: - utrwalenie poznanych głosek (p) i (b)
- odczucie i zrozumienie dźwięczności głosek
- umiejętność rozróżniania słuchowego głosek (p) i (b)
Cele szczegółowe: dziecko...
- koncentrować uwagę na swoim odbiciu w lustrze
- wybrzmiewać głoski (p) i (b) różnicując ich dźwięczność i bezdźwięczność
- wskazywać dłonią kiedy słyszy głoskę (p) a kiedy głoskę (b)
- słuchać i wykonywać polecenia werbalne
Środki dydaktyczne: lustro, ilustracje z obrazkami, magnetofon i kaseta
Przebieg:
Powitanie i nawiązanie kontaktu z chłopcem
1. Nauczyciel wielokrotnie powtarza dźwięczną głoskę (b) przykładając dłoń dziecka do krtani lub na głowie ( w celu wyczucia wibracji)
2. Nauczyciel wymawia na przemian głoski (pppp) i (bbbb) a dziecko wskazuje lub dotyka krtani kiedy usłyszy głoskę (b)
3. Chłopiec wymawia na zmianę głoski z zatkanymi uszami
4. Nauczyciel wymawia sylaby otwarte ( pa, po, pe pi, pu,ba, bo, be, bi, bu) a chłopiec powtarza usłyszane sylaby
5. Nauczyciel wymawia wyrazy różniące się dźwięcznością a chłopiec wskazuje odpowiednie ilustracje np. półka-bułka, pada-bada, pas-bas
6. Nauczyciel odtwarza nagrane wypowiedzi dziecka i poprawiają wspólnie zniekształcone głoski
7. Uczulanie warg ( zgadnij którym z przedmiotów leżących na stole dotknęłam twoich ust ) – elementy uczulania oralnego
8. Masaż warg – „ gramy na wargach”
9. „Mruczenie” z przedłużaniem wydechu