Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ ZE STATYSTYKI
I. Temat: ANALIZA ROZPROSZENIA – POJĘCIA I STOSOWANE MIARY – 2 x 45’
Data: 27.03.2009 r.
KLASA II Technikum ekonomicznego
Prowadzący: Katarzyna Krzymińska
II. Założenia metodyczne
Tematyka lekcji dotyczy podręcznika Tomasza Michalskiego Statystyka (Wyd. WS i P)
1. Cele edukacyjne:
a) kształcenie wiadomości:
- Poznanie przez uczniów pojęcia analizy rozproszenia;
- Poznanie przez uczniów miar stosowanych w analizie rozproszenia;
- Poznanie metod wyznaczania miar analizy rozproszenia;
- Poznanie sposobów interpretacji miar analizy rozproszenia;
- Zrozumienie metod wyznaczania miar analizy rozproszenia;
- Zrozumienie sposobów interpretacji miar analizy rozproszenia;
b) kształcenie umiejętności
- Stosowanie poznanych metod wyznaczania miar analizy rozproszenia;
- Stosowanie poznanych sposobów interpretacji miar analizy rozproszenia;
- Analiza typowych danych statystycznych pod kątem analizy rozproszenia;
b) wychowanie
- kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i wyciągania wniosków;
- dochodzenie do zrozumienia a nie tylko do pamięciowego opanowania przekazanych treści;
- dokonywanie samooceny i oceny pracy innych;
- doskonalenie umiejętności pracy w zespole;
- budowanie poczucia odpowiedzialności i obiektywizmu.
2. Metody pracy:
- Pogadanka;
- Problemowa;
- Praca z podręcznikiem;
- Ćwiczenia w grupach.
3. Środki dydaktyczne
- Prezentacja multimedialna;
- Podręcznik – Tomasz Michalski STATYSTYKA, WSiP;
- Zbiór zadań - Tomasz Michalski STATYSTYKA. ZBIÓR ZADAŃ, WSiP;
III. Tok lekcji
|TREŚĆ LEKCJI |CZYNNOŚCI DYDAKTYCZNE |CZAS |
|Sprawy organizacyjne |Formalne rozpoczęcie lekcji, sprawdzenie obecności |3’ |
|Podanie tematu lekcji |Analiza rozproszenia – pojęcia i stosowane miary CZĘŚĆ I |2’ |
|Prezentacja multimedialna |Omawianie poszczególnych slajdów Część I |33’ |
| |1. Pojęcia „analizy rozproszenia” | |
| |2. Rozstęp (obszar zmienności). Wyznaczanie rozstępu na podstawie różnych | |
| |szeregów statystycznych i interpretacja wyników | |
| |3. Odchylenie przeciętne. Wyznaczanie odchylenia przeciętnego na podstawie | |
| |różnych szeregów statystycznych i interpretacja wyników | |
| |4. Współczynnik zmienności liczony względem odchylenia przeciętnego; | |
| |Wyznaczanie współczynnika zmienności na podstawie różnych szeregów | |
| |statystycznych i interpretacja wyników | |
| |5. Obszar wartości typowych liczony względem odchylenia przeciętnego; | |
| |Wyznaczanie obszaru wartości typowych na podstawie różnych szeregów | |
| |statystycznych i interpretacja wyników | |
|Podsumowanie |Przypomnienie pojęcia analizy dynamiki, przyrostów względnych i absolutnych, oraz sposobu ich |5’ |
| |wyznaczania | |
| |Ocena aktywności uczniów (+) | |
| |Praca domowa – na podstawie tabl. 5.36 – Zbiór zadań – dokonaj analizy rozproszenia względem odchylenia | |
| |przeciętnego | |
|Zakończenie lekcji |Wspólne sprawdzenie sali lekcyjnej, spakowanie przez uczniów własnych materiałów. Wspólne sprawdzenie |2’ |
| |sali lekcyjnej, spakowanie przez uczniów własnych materiałów, pożegnanie się z młodzieżą | |
|LEKCJA DRUGA |
|Sprawy organizacyjne |Formalne rozpoczęcie lekcji, sprawdzenie obecności |3’ |
|Podanie tematu lekcji |Analiza dynamiki – pojęcia i stosowane miary CZĘŚĆ II |2’ |
|Przypomnienie poznanych miar na |Wyznaczenie i interpretacja poznanych miar. |5’ |
|lekcji poprzedniej | | |
|Prezentacja multimedialna |Omawianie poszczególnych slajdów Część II |15’ |
| |6. Odchylenie standardowe. Wyznaczanie odchylenia standardowego na podstawie | |
| |różnych szeregów statystycznych i interpretacja wyników | |
| |7. Współczynnik zmienności liczony względem ...