Dodaj publikację
Autor
Marzena Wronka
Data publikacji
2009-06-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
49

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć - grupa 5-latki, zajęcia koleżeńskie.
 Pobierz (doc, 40,5 KB)

Podgląd treści


Zajęcie koleżeńskie 14.06.2006r

Grupa dzieci 5-cio letnich
Prowadząca: Marzena Wronka

Temat: „Wakacyjna podróż” – zabawa wyzwalająca chęć swobodnego wypowiadania się.

Cele:
• stworzenie sytuacji do aktywności twórczej,
• uporządkowanie i poszerzenie zdobywanych wiadomości oraz zastosowanie ich
w działaniu,
• wyrażenie swoich odczuć do podanej informacji, próby konkretyzowania swoich myśli,
• kształtowanie intelektualnego i emocjonalnego stosunku do sytuacji, bodźców.

Metody:
• podające – opowiadanie
• poszukujące – rozmowa, samodzielnych doświadczeń, zadań otwartych,
• praktyczne – zadań zamkniętych
• ekspresywne – zadań inspirujących, swobodnej ekspresji.

Formy:
• zespołowa,
• grupowa,
• indywidualna.

Środki dydaktyczne:
• żetony z figurami geometrycznymi, koce, czapki dla kapitana i załogi, kotyliony dla podróżnych, obrazki pocięte na części, kartony, farby plakatowe.

Przebieg zajęcia:
1. Zaproszenie dzieci do wspólnej wakacyjnej podróży.
Zbliżają się wakacje wszyscy wyjedziemy w różne strony , spotkają nas ciekawe przygody, dzisiaj pobawimy się wspólnie w taką podróż.
Zapraszam wszystkie dzieci do pociągu./wzdłuż sali ustawione są w dwóch rzędach krzesełka, dzieci zajmują miejsca oznaczone żetonami z figurą geometryczną taką samą jaką mają zawieszoną na szyi ./ Przy śpiewie piosenki „ Jedzie pociąg do Warszawy”- rozpoczyna się podróż. Nauczycielka podaje hasło-uwaga stacja Łódź/dzieci wysiadają z pociągu i naśladują ruchem podane hasło/. Zabawa toczy się dalej-kolejne hasła-stacja Trawniki ,Ryki, Konin.
2. Podróż pociągiem zakończona w dalszą drogę udamy się ogromnym statkiem/nauczycielka rozkłada na środku sali dwa koce, które tworzą statek/.Na statku oczywiście był kapitan, załoga oraz pasażerowie./Nauczycielka wybiera jedno dziecko najmniej znaczące w grupie, które jest kapitanem. Na załogę statku też stara się wybierać dzieci, które w grupie czują się mniej pewnie. Dla oznaczenia kapitana i załogi dzieci otrzymują na głowę czapki, co pomoże im poczuć się w jakiś sposób kimś ważnym. Pozostałe dzieci są pasażerami statku, dla odróżnienia otrzymują mały kotylion. Nauczycielka podkreśla ważność każdej osoby na statku/. Kapitan statku przez podanie ręki przywitał się serdecznie ze wszystkimi uczestnikami wyprawy (przedszkolak- kapitan przechodzi i podaje rękę każdemu dziecku). Na statku jest wesoło i radośnie, morze jest spokojne.
• Rozweselanie smutnego
3. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko jest poważne, drugie stara się je rozweselić mimiką, gestami, słowami. Potem następuje zmiana ról.
• Wszyscy Ci którzy...
4. Podczas podróży statkiem warto być zaopatrzonym w koło ratunkowe, by w razie burzy nie utonąć. Kapitan rozdaje dzieciom koła, ale jednego mu brakuje. Dzieci siadają na kołach tworząc okrąg. Dziecko, które nie ma koła staje w środku i mówi: Niech wstaną wszyscy ci, którzy mają np.:
- długie włosy,
- psa w domu,
- siostrę lub brata,
- lubią lody itd.
Wymienione dzieci zamieniają się między sobą miejscami. Aby ...