Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć realizowany na godzinach do dyspozycji wychowawcy
Temat: Zaburzenia łaknienia – anoreksja i bulimia
Klasa: I a ( liceum profilowane o profilu ekonomiczno-administracyjnym)
Opracowała: mgr inż. Joanna Szypulska
CELE ZAJĘĆ:
• dostarczenie informacji na temat przyczyn anoreksji i bulimii;
• uświadomienie sygnałów ostrzegawczych informujących o początkach groźnych chorób- anoreksji i bulimii;
• zdobycie wiedzy na temat konsekwencji biologicznych i psychicznych tych chorób;
• wskazanie różnych rozwiązań prowadzących do zaakceptowania siebie i osiągnięcia równowagi wewnętrznej oraz zadowolenia z życia;
METODY I FORMY PRACY:
• mini –wykład dotyczący zaburzeń łaknienia;
• dyskusja;
• praca indywidualna i grupowa;
• „burza mózgów”;
• analiza materiałów przygotowanych przez uczniów;
POMOCE:
• materiały źródłowe zebrane przez uczniów i nauczyciela, dotyczące zaburzeń łaknienia:
- B. Józefik „Anoreksja, bulimia, otyłość” – Wyd. Książnica, 1999;
- S. Abraharn, D. Liewlyn- Jones Bulimia anoreksja” – Wyd. Prószyński i S-ka, 1999;
- strony internetowe: republika.pl./anoreksja i bulimia;
- republika.pl/kadu;
- wiem.onet.pl;
• film video pt. „Zaburzenia łaknienia – anoreksja i bulimia”;
• papier, flamastry;
CZAS: 45 minut
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne i wychowawcze.
2. Rozmowa wprowadzająca:
• ideał kobiecego piękna na przestrzeni wieków;
• kto kreuje ideał kobiecego piękna we współczesnym świecie? (prasa, telewizja);
• czy współczesnej dziewczynie łatwo jest sprostać takim wzorcom?
• czy jest coś w tym złego, że współczesne kobiety i młode dziewczęta tak często podejmują próby odchudzania się?
3. Praca w 4 grupach z przygotowanymi materiałami źródłowymi:
• I grupa – przyczyny anoreksji i bulimii;
• II grupa – objawy anoreksji i bulimii;
• III grupa – biologiczne konsekwencje chorób związanych z zaburzeniami łaknienia;
• IV grupa – psychiczne konsekwencje anoreksji i bulimii;
4. Zapisanie i przedstawienie wypracowanych informacji przez liderów grup.
5. Podsumowanie informacji przedstawianych przez młodzież, poprzez obejrzenie filmu ukazującego młode dziewczęta po przebytych chorobach, ich rozterki, walkę i lęk.
6. „Burza mózgów”- wszystkie grupy pracują nad zagadnieniem podsumowującym zajęcia: Co można zrobić, by zaakceptować siebie i osiągnąć równowagę wewnętrzną oraz zadowolenie z życia?
7. Podanie uczniom informacji na temat możliwości uzyskania pomocy przez osoby dotknięte anoreksją lub bulimią:
- www.psyche.info.pl- strona na której można znaleźć adresy i telefony do poradni psychologicznych w całej Polsce i numery telefonów zaufania.
BIBLIOGRAFIA:
• G. Apfeldorfer „Anoreksja i bulimia psychiczna”, Wyd. Uniwersytetu Jagielońskiego;
• J. W. Barnhill, N. Taylor „A jeśli to… zaburzenia odżywiania”, Wyd. Prószyński
i S-ka, 2001;
• materiały przedstawione wyżej w pomocach;