Dodaj publikację
Autor
Izabela Filipczak
Data publikacji
2009-07-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
167

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

  Jest to propozycja scenariusza zajęć poświęconych problematyce "Granicy" Z. Nałkowskiej (z wykorzystaniem metod aktywizujących). Scenariusz ten opiera się na moralnych aspektach powieści.
 Pobierz (doc, 43,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie III liceum
(2 jednostki lekcyjne )

Temat: Naga prawda o człowieku – rozważania o postawie moralnej Zenona Ziembiewicza ( Granica Z. Nałkowskiej ).

Cele operacyjne:
uczeń :
• zna historię życia bohatera lektury i potrafi o niej opowiadać
• charakteryzuje postać literacką, biorąc pod uwagę różne aspekty oceny
• uzasadnia swoje sądy
• gromadzi informacje i wykorzystuje je w dyskusji

Metoda: problemowa, elementy dyskusji, praca z tekstem
Forma: praca w grupach
Środki dydaktyczne: egzemplarze powieści; karty pracy z określonymi zadaniami; arkusz z zamieszczonym cytatem z „Granicy” Z. Nałkowskiej

Literatura: Bortnowski S. - "6 myślowych kapeluszy Edwarda de Bono"; "Polonistyka" 1998, nr 10; Nałkowska Z. "Granica"; Zaworska H. - "<Granica> Z. Nałkowskiej"; "Przewodnik po lekturach", Warszawa 1991.

PRZEBIEG LEKCJI

1. Postawienie problemu za pomocą cytatu z "Granicy":

"Jest się takim, jak myślą o nas ludzie, nie takim, jak myślimy o sobie my,
jest się takim, jak miejsce, w którym się jest".

2. Zapisanie tematu, uświadomienie uczniom celów lekcji, metody rozwiązywania problemu.
3. Podział klasy na 5 grup oznaczonych różnymi kolorami. Gr. I – pracuje wspólnie. W grupach II-V – uczniowie pracują indywidualnie. Każdy dostaje opis sposobu myślenia zamieszczony w przydzielonej karcie pracy (patrz: załącznik). Na razie nie uwzględniamy gr.VI – oznaczonej kolorem niebieskim.
UWAGA: W przeddzień tej lekcji zadano pracę domową, polegającą na wyszukaniu w lekturze fragmentów służących charakterystyce Z. Ziembiewicza.

4. Polecenia dla 5 grup:

I GR. – oznaczona kolorem białym. Pamiętaj, że interesują cię tylko fakty, które potwierdzisz cytatami. W jakiej rodzinie wychował się bohater? W jaki sposób i dzięki komu zdobywał wykształcenie? Przedstaw kolejne etapy jego kariery. Opisz perypetie i problemy uczuciowe Zenona.

II GR. – oznaczona kolorem czerwonym. Pamiętaj, że interesują cię tylko emocje. W kilku krótkich zdaniach wyraź swoją emocjonalną opinię na temat postępowania i decyzji Zenona zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Przedstaw także, jak przeżywa swoje problemy bohater.

III GR. – oznaczona kolorem czarnym. Pamiętaj, że będziesz podkreślał wady, niedociągnięcia bohatera i podważał jego decyzje. Zbierz w formie tez wszystkie argumenty podające w wątpliwość racje Zenona. Uczyń to najpierw w imieniu Justyny, żony, mieszkańców miasta, potem we własnym.

IV GR. – oznaczona kolorem żółtym. Pamiętaj, że będziesz zgadzać się z Zenonem. Wskaż zalety bohatera i pozytywne skutki jego decyzji.

V GR. – oznaczona kolorem zielonym. Pamiętaj, że będziesz szukał innych rozwiązań problemu. Jak Ziembiewicz powinien był postąpić na wieść o ciąży Justyny? Przedstaw warianty zachowania Zenona, ewentualnie Justyny i Elżbiety. Każdy z nich opatrz krótkim komentarzem.

VI GR. – oznaczona kolorem niebieskim. Pamiętaj, że będziesz podsumowywał ...