Dodaj publikację
Autor
Arkadiusz Trzebuniak
Data publikacji
2009-07-20
Średnia ocena
5,00
Pobrań
407

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt dwóch lekcji języka polskiego dla klasy drugiej liceum ogólnokształcącego dotyczących "Lalki" Bolesława Prusa.
 Pobierz (doc, 63,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

METRYCZKA KONSPEKTU:

DATA:
PROWADZĄCY:
KLASA: II – Liceum Ogólnokształcące
CZAS: 90 minut

TEMAT: Lalka Bolesława Prusa jako powieść o „straconych złudzeniach” trzech pokoleń polskich idealistów

CELE LEKCJI:

➢ Cel główny: Uczeń potrafi wyróżnić w powieści Bolesława Prusa trzy pokolenia, a także przyporządkować każdemu pokoleniu jego przedstawiciela. Uczeń potrafi wymienić ideały, którymi kierowali się wyróżnieni bohaterowie

➢ Cele operacyjne:

• Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcia: idealizm, bohater romantyczny, pozytywizm, kapitalizm, realizm, filantropia
• Uczeń potrafi wymienić cechy charakterystyczne dla światopoglądów romantycznego i pozytywistycznego
• Uczeń potrafi porównać ze sobą przedstawicieli trzech różnych pokoleń, wskazując na różnice w prezentowanej przez bohaterów ideologii
• Uczeń potrafi ocenić, dlaczego prezentowane przez bohaterów powieści wzorce moralne i ideały mają charakter „straconych złudzeń”

METODY PRACY:

➢ Metody podające: wykład, referat (strategia Asocjacyjna)
➢ Metody poszukujące: pogadanka heurystyczna, praca w grupach, dyskusja (strategia Problemowa)

FORMY PRACY:

➢ Praca indywidualna
➢ Praca zbiorowa (praca w grupach z tekstem)

POMOCE DYDAKTYCZNE:

➢ Odbitki ksero wybranych fragmentów Lalki
➢ Tabela (do uzupełnienia przez uczniów)

BIBLIOGRAFIA METODYCZNA:

1. Bortnowski S.: Przewodnik po sztuce uczenia literatury. Warszawa 2005.
2. Interpretacje i nowa matura. Red. A. Opacka. Katowice 2004.
3. Węglińska M.: Jak przygotować się do lekcji. Wybór materiałów dydaktycznych. Kraków 1998.

BIBLIOGRAFIA MERYTORYCZNA:

1. Araszkiewicz F.: Bolesław Prus. Filozofia – kultura – zagadnienia społeczne. Wrocław 1948.
2. Markiewicz H.: Posłowie. W: B. Prus: Lalka. Warszawa 1982.
3. Szweykowski Z.: Twórczość Bolesława Prusa. Warszawa 1972.
4. Szybist M.: Lalka jako oskarżenie. W: Lektury obowiązkowe. Wrocław 1973.

PRZEBIEG LEKCJI:

OGNIWO WSTĘPNE

1. Nauczyciel podaje uczniom temat lekcji.
2. Nauczyciel w formie wykładu podaje uczniom podstawowe informacje dotyczące okoliczności powstania Lalki Bolesława Prusa. Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego powieść nosi znany współcześnie tytuł. Nauczyciel wprowadza i definiuje pojęcia takie jak: idealizm, pozytywizm, kapitalizm, realizm, filantropia.
3. Wyznaczeni odpowiednio wcześniej przez nauczyciela uczniowie prezentują referaty dotyczące trzech bohaterów Lalki – Ignacego Rzeckiego, Stanisława Wokulskiego i Juliana Ochockiego. Uczniowie dokonują krótkiej charakterystyki każdego z bohaterów w oparciu o lekturę powieści.

OGNIWO CENTRALNE

1. Pogadanka heurystyczna:
➢ Kto to jest idealista? Czym są ideały? Czy współcześnie istnieją jeszcze jacyś idealiści? Jak są postrzegani? Jakie cechy osobowości posiadają idealiści?
➢ Jakie ideały przyświecały człowiekowi romantycznemu? Jakie ideały były wyznawane w epoce pozytywizmu?
➢ Których bohaterów Lalki Bolesława Prusa możemy nazwać idealistami? Jakie cechy ich osobowości i jakie elementy biografii na to wskazują?
➢ Dlaczego Rzeckiego możemy nazwać idealistą politycznym? Czy o Rzeckim możemy powiedzieć, że jest „pogrobowcem romantyzmu”?
➢ Dlaczego Wokulski jest postacią kontrowersyjną? Dlaczego Wokulskiego możemy nazwać idealistą miłości? Dlaczego Wokulskiego możemy nazwać kapitalistą? Czy o Wokulskim ...