Dodaj publikację
Autor
Grażyna Woźnica
Data publikacji
2009-07-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
146

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz hospitacji diagnozującej: "Jesienne niespodzianki z warzywnego ogródka" dla dzieci 6-letnich. Dziecko rozpoznaje i nazywa poznane warzywa, rozróżnia je po smaku i dotyku, zna barwę czerwoną, żółtą i zieloną.
 Pobierz (doc, 75,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

DATA: 23.10.2008r.

Nauczyciel prowadzący: Grażyna Woźnica

1 Grupa: „6 - latki”

Temat zajęcia: „Jesienne niespodzianki z warzywnego ogródka”.

Treści podstawy programowej:

• zapoznanie z charakterystycznymi zmianami w przyrodzie w zależności od pory roku w toku bezpośredniej i pośredniej obserwacji.

Treści programowe:

• rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw: pomidor, ogórek, marchewka, cebula itp.
(Program Wychowania Przedszkolnego „Moje Przedszkole” - Cz. Cyrański, M. Kwaśniewska).

Cele operacyjne:
- dziecko:
• rozpoznaje i nazywa poznane warzywa np. pomidor, ogórek, marchewka, cebula itp.
• rozróżnia warzywa po smaku i dotyku;
• zna barwę czerwoną, żółtą, zieloną;

Formy pracy: indywidualna i zespołowa;

Metody pracy: praktycznego działania, zadaniowa.

Miejsce: sala zajęć.

Środki dydaktyczne:
– koszyki z sylwetami warzyw, puzzle warzyw, warzywa: pomidor, ogórek, marchewka itp., rysowanka – niespodzianka (ołówki, kredki), plastelina w trzech kolorach: żółtym, czerwonym i zielonym.

2 PRZEBIEG ZAJĘCIA:

|Lp. |Sytuacja dydaktyczna |
|1. |SYTUACJA I |
| | |
| |„Koszyki” - nauczyciel wręcza dzieciom koszyki z sylwetami różnych warzyw, prosi aby każde dziecko ułożyło z boku te warzywa, |
| |które wymieni nauczyciel. |
|2. |SYTUACJA II |
| | |
| |„Jarzynowe puzzle” - dzieci losują obrazki warzyw podzielonych na 6 części, nauczyciel prosi aby je ułożyły a następnie |
| |nazwały. |
|3. |SYTUACJA III |
| | |
| |„Witaminka” - dziecko, które ma zasłonięte oczy rozpoznaje za pomocą smaku wybrane warzywa: ogórek, pomidor, marchewka i nazywa|
| |je. |
|4. |SYTUACJA IV |
| | |
| |„Na straganie” - nauczyciel prosi aby dziecko z zasłoniętymi oczami nazwało warzywo leżące na straganie. |
| | |
|5. |SYTUACJA V |
| | |
| |„Warzywa” - nauczyciel prosi, aby dziecko wybrało czerwony, żółty, zielony kolor plasteliny i ulepiło pomidor, ogórek, cebulę. |
| | |
|6. |SYTUACJA VI |
| |„Rysowanka – niespodzianka” - dzieci otrzymują karty pracy, nauczyciel prosi - połączcie linią wykropkowane punkty i |
| |pokolorujcie warzywa na właściwy kolor. |

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

DATA HOSPITACJI: GRUPA WIEKOWA: 6 – latki

|Lp. |Imię i nazwisko dziecka |EWALUACJA UMIEJĘTNOŚCI DZIECI 6 – LETNICH |
| | |I |II |III |IV |V |VI |
| | |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |
|1. | | | | | | | |
|2. | | | | | | | |
|3. | | | | | | | |
|4. | | | | | | | |
|5. | | | | | | | |
|6. | | | | | | | |
|7. | | | | | | | |
|8. | | | | | | | |
|9 | | | | | | | |
|10. | | | | | | | |
|11. | | | | | | | |
|12. | | | | | | | |
|13. | | | | | | | |
|14. | | | | | | | |
|15. | | | | | | | |
|16. | | | | | | | |
|17. | | | | | | | |
|18. | | | | | | | |
|19. | | | | | | | |
|20. | | | | | | | |
|21. | | | | | | | |
|22. | | | | | | | |

„X” – umiejętność rozwinięta; „-” – umiejętność nie rozwinięta

Opracowanie i prowadzenie: Grażyna Woźnica
nauczyciel PP nr 10 w Jastrzębiu Zdroju