Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Niechaj
Data publikacji
2009-08-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
230

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć naucznia zintegrowanego dla klasy 1, wykorzystano techniki Freineta, origami, edukację przez ruch.
 Pobierz (doc, 66,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusza zajęć nauczania zintegrowanego

Krąg tematyczny: Kolorowy maj

Temat dnia: Co się dzieje na łące?
Klasa: 1

Cele operacyjne:

• Zna mieszkańców i rośliny wiosennej łąki
• Układa wyrazy z rozsypanki
• Udziela odpowiedzi na zadane pytania
• Wykonuje proste działania na mnożenie
• Układa treść zadania do działania
• Porusza się w rytm muzyki, kreśli linie proste
• Zaśpiewa piosenkę
• Projektuje żaby z kółek techniką origami
• Potrafi współpracować z innymi członkami grupy

Metody pracy: podające, problemowe (aktywizujące), eksponujące,
praktyczne

Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, grupowa jednolita

Środki dydaktyczne: kartki białe A - 4,kółka do origami, klej, nożyce, pastele, kartoniki z numerami grup, płyta z utworem W. A. Mozarta „Aria Szampańska”, P. Czajkowskiego „Walc kwiatów”, podkładem do piosenki „ Żabka”, kartki z nazwami zwierząt i działaniami, mandale, ołówki z origami służące do zgłaszania wykonania zadania w grupie lub problemów z wykonaniem zadania

Przebieg zajęć:

Faza wprowadzająca:

1. Ćwiczenie aktywizujące główne drogi dostępu informacji

Uczniowie w pozycji stojącej w rytm muzyki dotykają naprzemiennie ucha i nosa.

1.
2. Ćwiczenia w swobodnym wypowiadaniu się

✓ Uczniowie w grupach przedstawiają wcześniej przygotowane fiszki poszukujące i odpowiadają na pytania

| |
|Fiszka poszukująca |
| |
|Wybierz się z rodziną na łąkę i : |
| |
|Wsłuchaj się w odgłosy przyrody, jakie dźwięki słychać nad łąką? |
|Rozejrzyj się jakie zwierzęta mieszkają na łące? |
|Rozejrzyj się jakie widać tam rośliny? |
|Zastanów się komu są potrzebne łąki? |
| |

3. Ćwiczenia w układaniu wyrazów z rozsypanek

✓ Nauczyciel rozdaje karty pracy z rozsypankami literowymi i sylabowymi, uczniowie układają z nich wyrazy i odpowiadają na pytanie gdzie możemy spotkać te rośliny i zwierzęta?

Faza realizacyjna:

1. Ćwiczenie na równoważenie lateralne – kreślenie linii prostych

Dzieci przyklejają do stołu kartki A – 4. Każdy wybiera odcienie zielonej pasteli i w rytm muzyki kreśli linie proste. Na sygnał nauczyciela następuje zmiana miejsc.

2. Ćwiczenia w składaniu papieru

Dzieci wykonują techniką origami płaskie z koła żabki wg. przygotowanego przez nauczyciela wzoru

3. Ćwiczenia matematyczne

Nauczyciel rozdaje grupom działania na mnożenie. Uczniowie układają treść zadania, układają do niego rysunki i odpowiedź.

4. Ćwiczenia gramatyczne

Dzieci wymyślają czasowniki związane ze zwierzętami na łące, układają z nimi zdania i zapisują w zeszytach.

Faza podsumowująca:

1. Ćwiczenia muzyczne

Nauka piosenki „Żabki”.