Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusza zajęć nauczania zintegrowanego w klasie 1
Krąg tematyczny: Nasze uczucia, przyjaźnie, zainteresowania
Temat dnia: Spędzamy wolny czas z rodziną i przyjaciółmi
Cele operacyjne:
• Słucha wiersza czytanego przez nauczyciela
• Wypowiada się nt. wiersza i urodzin
• Udziela odpowiedzi na zadane pytania
• Porusza się w rytm muzyki kreśli linie proste
• Wycina bukiety wg. Instrukcji nauczyciela
• Dodaje z zakresie 10
• Układa i rozwiązuje zadanie z treścią
• Wyodrębnia nazwy czynności
• Czyta ze zrozumieniem podany tekst, uzupełnia go i przepisuje do zeszytu
• Projektuje wspólny bukiet urodzinowy
• Wie jak należy się zachowywać będąc gościem na urodzinach
• Potrafi dokonać samooceny
• Przyjmuje odpowiedzialność za efekt wspólnej pracy
• Potrafi współpracować z innymi członkami grupy
Metody pracy: podające, problemowe (aktywizujące), eksponujące,
praktyczne
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, grupowa jednolita
Środki dydaktyczne: kartki białe A - 4,kółka do origami, klej, nożyce, pastele, kartoniki z numerami grup, podręcznik, płyta Celtic Music Group, donice z szarego papieru, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, zeszyty, ołówki z origami służące do zgłaszania wykonania zadania w grupie lub problemów z wykonaniem zadania
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca:
1. Spotkanie w kręgu - Ćwiczenia w swobodnym wypowiadaniu się
✓ Odczytanie przez nauczyciela wiersza „Urodzinki” – rozmowa nt. humoru zawartego w wierszu, kto lubi urodziny i dlaczego, jak zwykle wyglądają urodziny, jak należy się zachowywać.
Faza realizacyjna:
1. Ćwiczenie na stabilizację lateralną – kreślenie linii prostych
Uczniowie są podzieleni na czteroosobowe grupy. Dzieci przyklejają do stołu kartki A – 4. Zgodnie z instrukcją nauczyciela przyklejają kolorowe kółka na kartkach. Każdy wybiera inny kolor pasteli i w rytm muzyki kreśli linie proste wokół kołka w kolorze pasteli. Na sygnał nauczyciela następuje zmiana miejsc.
2. Zabawa matematyczna
Dzieci zgodnie z instrukcją nauczyciela wycinają bukiety składające się z 2 lub 3 kwiatów. Następnie wspólnie w grupie budują bukiet z 10 kwiatów. Działania zapisują na karteczce. Uwzględniając kolory kwiatów w bukiecie układają w grupach zadania tekstowe i wspólnie rozwiązują je.
3. Ćwiczenia kompozycyjne
Dzieci układają swoje bukiety w dwa ogromne bukiety kwiatów w donicach z szarego papieru.
4. Ćwiczenia gramatyczne
Dzieci wymieniają czynności jakie wykonały aby powstał bukiet kwiatów. Następnie wyszukują nazwy tych czynności spośród innych wyrazów i wypełniają tabelki.
( załącznik nr 1)
5. Ćwiczenia w cichym czytaniu ze zrozumieniem – tekst z lukami
Dzieci czytają przygotowany tekst i wypełniają go wyrazami z ramki. Następnie przepisują do zeszytu. (załącznik nr 2)
Faza podsumowująca:
1. Ćwiczenie utrwalające wiadomości dotyczące właściwego zachowania się podczas uroczystości urodzinowych i nie tylko…
Dzieci pracują w grupach. Otrzymują tabelkę z napisem „tak” i „nie” oraz ...