Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
bax, 2009-10-15
Bardzo ciekawe podejście do tematu. Pozdrawiam.
Scenariusz zajęć nauczania zintegrowanego.
Klasa: 2
Krąg tematyczny: Płyną chmurki, płyną mgiełki
Temat dnia: Dlaczego pada deszcz?
Cele operacyjne:
Uczeń:
• Rozumie jak powstaje deszcz i jak krąży woda
• Określa rodzaje deszczu i zjawiska z nim związane
• Udziela odpowiedzi na zadane pytania
• Rozpoznaje części mowy
• Układa proste zdania
• Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 100
• Rytmicznie kreśli znaki oburącz
• Wykonuje parasolki z origami
• Ilustruje krążenie wody w przyrodzie,
• Potrafi zgodnie współpracować z innymi członkami grupy
Metody pracy: podające, problemowe (aktywizujące), eksponujące,
praktyczne, programowane
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, grupowa jednolita
Środki dydaktyczne: komputer, ekran, rzutnik, płyta DVD Encyklopedia wiedzy dla dzieci, płyta z prezentacją „Jak powstaje deszcz?”, klej, białe kartki
A - 4, pastele, płyta Celtic Music Group, karty pracy, mandale, papier do origami, ołówki z origami służące do zgłaszania wykonania zadania w grupie lub problemów z wykonaniem zadania
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca:
Układanie puzzli w grupach – uczniowie otrzymują elementy parasolki z rozciętym napisem: „Dlaczego pada deszcz?” Zadaniem dzieci jest ułożenie jej i przeczytanie pytania.
Faza realizacyjna:
1. Film z serii: Encyklopedia wiedzy dla dzieci – Rodzina Pytalskich
Uczniowie oglądają krótki film animowany pt. Skąd bierze się deszcz?, który przybliża im problem wędrówki wody w przyrodzie i zjawisko powstawania deszczu.
2. Prezentacja multimedialna w programie Microsoft Power Point
Dzieci oglądają na ekranie prezentację ”Dlaczego pada deszcz”? . Nauczyciel objaśnia zjawisko parowania wody, opadów.
3. Ćwiczenia w wypowiadaniu się - rodzaje deszczu
Dzieci różnicują rodzaje deszczu oraz związane z nimi zjawiska przyrodnicze: deszczyk, kapuśniaczek, wiatr, wietrzysko, huragan, burza, ulewa, błyskawica.
4. Ćwiczenia w rozpoznawaniu części mowy i układaniu prostych zdań zdań.
Uczniowie rozpoznają rzeczowniki i czasowniki, łączą je w zdania.
(załącznik nr 1)
Uczniowie, którzy pracują w szybszym tempie otrzymują mandale i samodzielnie układają tematyczne zdania złożone z rzeczownika i czasownika. Kolorują mandale.
5. Ćwiczenia na stabilizację lateralną – kreślenie linii prostych
Dzieci przyklejają do stołu kartki A – 4. Każdy wybiera dwie pastele, w dwóch odcieniach koloru niebieskiego i w rytm muzyki kreśli linie proste. Na sygnał nauczyciela następuje zmiana miejsc.
6. Ćwiczenia kompozycyjne, w składaniu papieru
Dzieci wykonują parasolki techniką origami płaskie z koła, wg instrukcji nauczyciela. Przyklejają je na wcześniej wykonanych pracach.
7. Ćwiczenia matematyczne – obliczenia w zakresie 100
Nauczyciel umieszcza na tablicy prace dzieci a pod nimi umieszcza kartoniki z cenami. Dzieci otrzymują kwotę jaką dysponują. Następnie dokonują zakupu zgodnie z tym warunkiem. Obliczają ile reszty im zostanie.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wypełniają karty przedstawiające wędrówkę wody w przyrodzie.
(załącznik nr 2)
ZAŁĄCZNIK NR ...