Dodaj publikację
Autor
Grażyna Woźnica
Data publikacji
2009-08-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
139

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz hospitacji diagnozującej dla dzieci 6-letnich pod tytułem: "Pogoda zmienną jest". Dziecko potrafi nazwać niektóre zjawiska atmosferyczne: deszcz, śnieg, mróz, wiatr... towarzyszące różnym porom roku, ubiera się stosownie do warunków pogodowych.
 Pobierz (doc, 79,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

DATA: 10.04.2009r.

Nauczyciel prowadzący: Grażyna Woźnica

1 Grupa: „6 - latki”

Temat zajęcia: „Pogoda zmienną jest”.

Treści podstawy programowej:

• zapoznanie z charakterystycznymi zmianami w przyrodzie w zależności od pory roku w toku bezpośredniej i pośredniej obserwacji.

Treści programowe:

• rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw: pomidor, ogórek, marchewka, cebula itp. (Program Wychowania Przedszkolnego „Moje Przedszkole” - Cz. Cyrański, M. Kwaśniewska).

Cele operacyjne:
- dziecko:
• rozpoznaje określoną porę roku;
• zna charakterystyczne cechy przedwiośnia i wiosny;
• wie, jak należy się ubrać stosownie do pogody;

Formy pracy: indywidualna i zespołowa;

Metody pracy: praktycznego działania, problemowa, zadaniowa.

Miejsce: sala zajęć.

Środki dydaktyczne:
– kredki, kartki rysunkowe;
– piktogramy przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne: deszcz, słońce, grad, śnieg, chmury, słońce za chmurami, śnieg z deszczem, wiatr, resztki śniegu, topniejący bałwan;
– karta pracy przedstawiająca cztery pory roku;
– karta pracy z sylwetą lalki oraz sylwety ubrań;
– różne części garderoby (czapka zimowa, wiosenna, kozaki, półbuty, szalik, chustka, palto, kurtka, kalosze, spodenki, długie spodnie).

2 PRZEBIEG ZAJĘCIA:

|Lp. |Sytuacja dydaktyczna |
|1. |SYTUACJA I |
| | |
| |„Witaj wiosno!” – dzieci otrzymują karty pracy, nauczyciel prosi – pokolorujcie ten obrazek który przedstawia wiosnę. |
|2. |SYTUACJA II |
| | |
| |„Zwiastuny” – nauczyciel odwołuje się do wspomnień dzieci (spacer w okresie przedwiośnia). Narysuj jakie oznaki |
| |przedwiośnia widziałeś podczas spaceru. |
|3. |SYTUACJA III |
| | |
| |„Słońce świeci – deszczyk pada” – dzieci otrzymują piktogramy przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne. Nauczyciel prosi |
| |aby wybrały te, które pasują do przedwiośnia i przypięły je na tablicy. |
|4. |SYTUACJA IV |
| | |
| |„Już wiosna” - nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy i prosi – otoczcie kółkiem tylko te zjawiska które charakteryzują |
| |wiosnę. |
| | |
|5. |SYTUACJA V |
| | |
| |„Spacer laleczki” – dzieci otrzymują karty pracy, nauczyciel prosi aby dzieci ubrały lalkę do wyjścia na wiosenny spacer. |
| | |
|6. |SYTUACJA VI |
| | |
| |„Ciepło - zimno” – w sali pochowane są różne części garderoby. Wybrane dziecko szuka jednej części garderoby i kładzie przed |
| |ilustracją określonej pory roku. |

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

DATA HOSPITACJI: GRUPA WIEKOWA: 6 – latki
|Lp. |Imię i nazwisko dziecka |EWALUACJA UMIEJĘTNOŚCI DZIECI 6 – LETNICH |
| | |I |II |III |IV |V |VI |
| | |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |
|1. | | | | | | | |
|2. | | | | | | | |
|3. | | | | | | | |
|4. | | | | | | | |
|5. | | | | | | | |
|6. | | | | | | | |
|7. | | | | | | | |
|8. | | | | | | | |
|9 | | | | | | | |
|10. | | | | | | | |
|11. | | | | | | | |
|12. | | | | | | | |
|13. | | | | | | | |
|14. | | | | | | | |
|15. | | | | | | | |
|16. | | | | | | | |
|17. | | | | | | | |
|18. | | | | | | | |
|19. | | | | | | | |
|20. | | | | | | | |
|21. | | | | | | | |
|22. | | | | | | | |
|23. | | | | | | | |
|24. | | | | | | | |

„X” – umiejętność rozwinięta; „-” – umiejętność nie rozwinięta

Opracowanie i prowadzenie: Grażyna Woźnica
nauczyciel PP nr 10 w Jastrzębiu Zdroju