Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Adamczyk
Data publikacji
2009-08-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
71

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przygotowany scenariusz mojego autorstawa poświęcony jest tematyce budowania domów w czasach minionych i obecnie.
 Pobierz (doc, 30,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji techniki w kl.VI

JEDNOSTKA METODYCZNA:
Budowa domów jako najwcześniejszy przejaw stosowania techniki
przez człowieka

TEMAT LEKCJI:
Budowle dawne i współczesne znakiem czasu, w którym człowiek żyje i działa

CZAS TWANIA ZAJĘĆ: 2 GODZINY LEKCYJNE.

CELE LEKCJI:
POZNAWCZE:

Uczeń zna:
→ Dawne i współczesne rodzaje budowli
→ Przeznaczenie różnych budowli ( zamki, piramidy, domy jednorodzinne
i wielorodzinne…)

KSZTAŁCĄCE:
Uczeń potrafi:
→ Rozpoznać potrzeby ludzi na podstawie współczesnych budowli

WYCHOWAWCZE
→ Zwrócenie uwagi na estetykę wykonania projektów

FORNY ORGANIZACYJNE:
Praca z całym zespołem klasowym,
Praca w grupach czteroosobowych.

METODY PRACY:
Pogadanka, projekt

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Encyklopedia techniki, kolorowy papier, pisaki, kredki, klej

Przebieg lekcji:
I. Faza wstępna
IA. Czynności organizacyjno – porządkowe;
a) zapisanie tematu lekcji
b) podanie celów lekcji
c) omówienie zasad pracy

II. Część główna lekcji:
Uczniów dzielimy na czteroosobowe grupy. Każda z grup otrzymuje materiały dotyczące architektury dawnej i współczesnej.
Po dokonaniu wyboru uczniowie przygotowują projekt (plakat) dotyczący wybranej budowli.
Należy uczulić uczniów na zwrócenie szczególnej uwagi na czas, w którym budowla została wykonana, jej styl i przeznaczenie, miejsce, w którym się znajduje.
Przypominamy również o estetyce i oryginalności wykonania projektu
o wzajemnej życzliwości podczas pracy w grupach.
Po wykonaniu projektu, uczniowie na forum klasy dokonują prezentacji swojej pracy. Na zakończenie zajęć dokonujemy oceny poszczególnych grup:
( załącznik 1), (załącznik 2)

III. Zakończenie:
a) podsumowanie
b ) ocena.

Załącznik 1.

GRUPA 1.

Skład grupy: ( uczniowie wpisują własne imię i nazwisko, funkcję jaką pełnią
w grupie np. leader, mediator…)

a) Wymieramy następującą budowlę:
Klasztor Sióstr Klarysek

b) Miejsce położenia: Stary Sącz

c) Przeznaczenie

d) Rok budowli

e) Styl

f) Charakterystyczne elementy (detale)

g) inne….

Załącznik 2 – Karta oceny:

Każda grupa może maksymalnie przyznać 20 punktów.

a)Za wyszczególnienie stałych elementów projektu (z załącznika 1) – 14 punktów

b) Za wykonanie projektu – 3 punkty

c) Za prezentację – 1 punkt

d) Za oryginalność – 1 punkt.

Końcową ocenę wystawia nauczyciel, jednak po dokonaniu samooceny grupy, jak również po przyznaniu punktów przez pozostałych uczniów.