Dodaj publikację
Autor
Łukasz Kaszewski
Data publikacji
2009-08-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
106

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat lekcji: Kształtowanie siły mięśni grzbietu i brzucha oraz wytrzymałości w obwodzie ćwiczebnym.
 Pobierz (doc, 64,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Prowadzący: mgr Łukasz Kaszewski
Klasa: II gimnazjum
Miejsce: Sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 10
Czas: 45 minut
Przybory i przyrządy: drabinki gimnastyczne, 2 materace, ławka gimnastyczna, płotek lekkoatletyczny, piłka lekarska 3kg, piłka siatkowa, piłka koszykowa, kosz na ścianie, stoper.

TEMAT: Kształtowanie siły mięśni grzbietu i brzucha oraz wytrzymałości w obwodzie ćwiczebnym.

CELE LEKCJI:
• Motoryka – wzmocnienie siły mięśni brzucha i grzbietu, poprawa wytrzymałości, kształtowanie skoczności i zwinności
• Umiejętności – uczeń potrafi prawidłowo wykonać wybrane ćwiczenia kształtujące siłę mięśni brzucha i grzbietu
• Wiadomości – uczeń zna kilka ćwiczeń kształtujących siłę mięśni grzbietu i brzucha oraz wie, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa przy ich wykonywaniu
• Wychowawcze – uczeń świadomie przestrzega czasu przeznaczonego na wykonywanie poszczególnych ćwiczeń, a w trakcie ich wykonywania dba o bezpieczeństwo swoje i innych.

Metody: stacyjna, zabawowa, problemowa, zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

|Część |Tok lekcji |Treść zadań |Czas trwa- |Uwagi |
|lekcji | | |nia | |
|I. Część |1. Czynności |Zbiórka, sprawdzenie obecności i gotowości do lekcji,|2 min |Ustawienie w szeregu. |
|wstępna |organizacyj- |podanie zadań lekcji. | | |
| |no – porząd- kowe | | | |
| | | | | |
| |2. Zabawa |„Murarz” | | |
| |ożywiająca |Jedna z osób („murarz”) ustawiona na linii środkowej |3 min | |
| | |sali. Na sygnał pozostałe osoby przebiegają z jednego| | |
| | |końca sali na drugi, a „murarz”, poprzez dotknięcie w| | |
| | |dowolną część ciała, łapie przebiegających. Złapani | | |
| | |(cegiełki) siadają w siadzie skrzyżnym na linii | | |
| | |środkowej „zamurowując” przejście. Wygra osoba, która| | |
| | |pozostanie nie złapana. „Murarz” musi stać cały czas | | |
| | |na linii środkowej przynajmniej jedną nogą. | | |
| | | | | |
| | |Krążenia ramion w przód i w tył w truchcie. | | |
| | | | | |
| | |W miejscu – krążenia dłoni w nadgarstkach. | | |
| | | | | |
| | |Krążenia tułowia w prawo i w lewo, w miejscu. | | |
| | | | | |
| |3. Ćwiczenia |W miejscu, w rozkroku: na „jeden” – skłon tułowia do | |Bieg dookoła sali. |
| |ogólnorozwo- jowe |prawej nogi, na „dwa” – skłon tułowia do środka, na |7 min | |
| | |„trzy” – skłon tułowia do lewej nogi, na „cztery” – | | |
| | |skłon tułowia w tył. | |Uczniowie ustawieni w kole. |
| | | | | |
| | |W podporze leżąc przodem, nie odrywając dłoni i stóp | | |
| | |od podłogi, przemieszczanie ciała powodujące ruchy w | | |
| | |stawach skokowych. | | |
| | | | |Komendy podaje nauczyciel, 4 |
| | |Na drabinkach gimnastycznych: zwis oburącz tyłem do | |– 5 powtórzeń. |
| | |drabinek, wznoszenia nóg ugiętych w stawach | | |
| | |kolanowych do klatki piersiowej. | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |Pokaz prowadzącego. |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |Każdy uczeń wykonuje 10 |
| | | | |powtórzeń. |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
|II. Część |4. Obwód ćwiczebny |Przydzielenie uczniów do poszczególnych stacji |1 min | |
|główna | |ćwiczebnych. | | |
| | |Pokaz nauczyciela prawidłowego i bezpiecznego | | |
| | |wykonywania ćwiczeń na wszystkich stacjach oraz |3 min |Prowadzący zwraca uwagę |
| | |objaśnienie uczniom zasad przebiegu ćwiczeń: | |uczniom na pilnowanie |
| | | | |momentów rozpoczęcia i |
| | |1) Na sygnał prowadzącego, wszyscy uczniowie | |zakończenia ćwiczenia. |
| | |zaczynają ćwiczyć na swoich stacjach. | | |
| | | | | |
| | |2 ...