Dodaj publikację
Autor
Ludmiła Szymanek
Data publikacji
2009-08-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
22

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

  Konspekt lekcji w kl. 3 gimnazjum poświęcony badaniu zjawisk demograficznych we własnym regionie na tle wojwewództwa i kraju. Dobry sposób na interpretację danych statystycznych. W załączeniu przykładowe karty pracy.
 Pobierz (doc, 124,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI Z GEOGRAFII W KL.3 GIMNAZJUM

TEMAT:Cechy demograficzne ludności woj. dolnośląskiego i gminy Twardogóra.

I.Cele lekcji:
a- uczeń wie:- co oznaczają pojecia: przyrost naturalny, wskaźnik przyrostu naturalnego,
wskaźnik feminizacji i maskulinizacji, migracje wewnętrzne i zewnętrzne,mniejszość narodowa i etniczna,
-jakie mniejszości narodowe i etniczne występują w Polsce i woj. dolnośląskim,

b-uczeń rozumie :-przyczyny zmian zachodzących w strukturze społeczeństwa,
-zaczenie słowa tolerancja narodowościowa i religijna,
c-uczeń potrafi: - obliczyć wartości poszczególnych wskaźników na podstawie wzorów,
-interpretować dane statystyczne i wyciągać wnioski na ich podstawie,
- pokazać na mapie miejsca skupisk mniejszości narodowych.
- współpracować w grupie,
II.Metody : pogadanka, pokaz, analiza danych statystycznych i wykresów, wykonywanie obliczeń

III.Formy pracy: praca w grupach, praca indywidualna ,

IV.Środki dydaktyczne:karty pracy , notebook, dane statystyczne,kalkulatory

IV.Przebieg lekcji:

1.Zapoznanie uczniów z tematem lekcji.
2. Podział klasy na grupy i przydzielenie zadań każdej grupie

-gr.I-obliczyć wskaźnik przyrostu naturalnego w Polsce, woj. dolnośląskimi ,gm. Twardogóra

-gr.II, III, IV-obliczyć wskaźnik feminizacji w Polsce, województwie dolnośląskim, gm. Twardogóra,

-gr.V- przeanalizować dane dotyczące migracji wewnętrznych na terenie gminy Twardogóra

Saldo migracji ………….
Kierunek migracji w gminie …………….

-gr.VI- porównać piramidy wieku Polski i innych krajów Europy.

Społeczeństwa młode……
Społeczeństwa dojrzałe…………….
Społeczeństwa stare……………..

Cechy wspólne wszystkich społeczeństw………………………

3. Analiza wyników pracy w grupach i wyciągnięcie wniosków.

| Dodatnie cechy demograficzne społeczeństwa gminy Tardogóra |Ujemne cechy demograficzne społeczeństwa gminy Tardogóra |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |

4.Dyskusja na temat pochodzenia ludności w gminie –na podstawie wywiadów przeprowadzonych przez uczniów.
5. Prezentacja na temat mniejszości narodowych w Polsce i gminie Tw- ra.
6. Podsumowanie i ocena pracy na lekcji.

KARTY PRACY

ZADANIE DLA GRUPY I- OBLICZANIE WSKAŹNIKA PRZYROSTU NATURALNEGO

Wskaźnik przyrostu naturalnego to stosowany na całym świecie sposób określania tempa przyrostu lub spadku liczby ludności.

Obliczamy go według wzoru:

Wpn={ (U-Z ): L}·1000

U- liczba urodzeń
Z- liczba zgonów
L-liczba ludności danego obszaru

Obliczyć wskaźnik przyrostu naturalnego :- w Polsce,
-w woj. dolnośląskim,
- w gminie Twardogóra

mając do dyspozycji dane

-liczba ludności Polski -38 200 000
- liczba ludności woj. dolnośląskiego-2 880 000
- liczba ludności gminy Twardogóra-12 880

|Zgony w 2005 roku |
| |
|POLSKA OGÓŁEM |
|Miasto / wieś |Płeć  |
| |Ogółem |Mężczyzna |Kobieta |
|Miasto  |219394  |115746  |103648  |
|Wieś  |148891  |81040  |67851  |
|OGÓŁEM |368285 |196786 |171499 |

|Urodzenia w 2005 roku |
| |
|POLSKA OGÓŁEM |
|Tylko urodzenia żywe |
|Płeć |Miasto / wieś  |
| |Ogółem |Miasto |Wieś |
|Mężczyzna  |187385  |108880  |78505  |
|Kobieta  |176998  |102320  |74678  |
|OGÓŁEM |364383 |211200 |153183 |

|Urodzenia w 2005 roku |
| |
|POLSKA OGÓŁEM |
|Tylko urodzenia żywe |
|Województwo |Miasto / wieś / Płeć  |
| |Ogółem |Miasto ...