Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLASY II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
Nauczyciel: Magdalena Kubowicz, nauczyciel języka niemieckiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach.
Przedmiot: Język niemiecki
Podręcznik: Alles Klar 2b
Rozdział: Kapitel 11 Süchte
Temat: Wir sprechen über das Rauchen (Rozmawiamy o paleniu papierosów).
Cele:
- przyswojenie i opanowanie słownictwa związanego z paleniem papierosów
- określenie wad tego nałogu
- budowa wypowiedzi ustnej
- kształcenie sprawności słuchania ze zrozumieniem
- rozwijanie umiejętności opowiadania o zgubnych skutkach palenia papierosów
Materiał leksykalny: słownictwo związane z nałogiem palenia papierosów.
Pomoce dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, odtwarzacz CD, płyta do podręcznika, tablica, mazaki/kreda, duży arkusz papieru.
Formy socjalne: praca w grupach, praca indywidualna.
Metody pracy: burza mózgów, wyszukiwanie informacji, metody aktywizujące, praca z tekstem słuchanym.
FAZA WSTĘPNA – prezentacja nowego materiału i praca nad nim, rozgrzewka językowa. Czas: 10 minut.
Ćw. 1. Uczniowie tworzą asocjogram do słowa „RAUCHEN”
Przykład odpowiedzi:
Zigarettenqualm Nicht – Raucher
schädlich
regelmäβig
RAUCHEN
abhängig
gefährlich greifen zu
Ćw. 2. Uczniowie opisują w kilku zdaniach obrazek na str. 46.
Ćw. 3. Uczniowie losują na kartkach krótkie pytania i po określonym czasie udzielają na nie odpowiedzi.
Pytania:
1. Wer raucht in deiner Familie?
2. Was kostet ein Schachtel Zigaretten?
3. Warum rauchen viele Jugendlichen?
4. Rauchst du? Warum ja / Warum nein?
5. Wo rauchen Jugendliche am häufigsten?
FAZA ĆWICZENIOWA – praca na materiale leksykalnym, utrwalenie słownictwa. Czas: 20 minut.
Ćw. 4. Uczniowie słuchają tekstów i rozwiązują do nich zadania P/F (ćwiczenie 11, 12 str. 46).
Ćw. 5. Uczniowie zbierają argumenty przeciw paleniu papierosów i zapisują je na dużym arkuszu papieru w formie plakatu.
Przykład odpowiedzi:
- Rauchen ist schädlich für die Gesundheit
- Zigaretten sind teuer
-Die Raucher altern schneller
- Ans Rauchen gewöhnt man sich schnell
- Die Eltern akzeptieren das nicht
FAZA PODSUMOWUJĄCA/KOŃCOWA – podsumowanie lekcji
i objaśnienie pracy domowej. Czas: 15 minut.
Ćw. 6. Uczniowie z poniższej rozsypani wyrazowej dopasowują do wyrażeń odpowiednie czasowniki:
Zigaretten machen gewöhnen
zu Suchtmitteln Gesundheit
ruinieren
sich ans Rauchen
rauchen abhängig greifen
sich um Gesundheit sorgen
Ćw. 7. Uczniowie przygotowują scenkę językową do podanego polecenia.
Jesteś na kursie językowym. Twój współlokator bardzo dużo pali i Tobie to przeszkadza. W rozmowie z nim:
- zwróć mu na to uwagę
- poinformuj go o zagrożeniach związanych z tym nałogiem
- zaproponuj palenie na balkonie.
Zadanie domowe
Objaśnienie zadania domowego: ćw. 7 str. 98 i ćw. 8 str. 99.