Dodaj publikację
Autor
Iza Salamon
Data publikacji
2009-08-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
186

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji pt. "Mieszkańcy łąki"w  klasie I-III.
 Pobierz (docx, 17,3 KB)

Podgląd treści

Zajęcia zintegrowane w klasie I-III

Prowadząca : Izabela Salamon -Iglewska.

Temat ośrodka tygodniowego :" Wiosna na łące”

Temat ośrodka dziennego : "Mieszkańcy łąki”

I Cele :

Główne :

Zaznajomienie uczniów z nazwami zwierząt mieszkającymi na łące.

Operacyjne:

1.Uczeń słucha uważnie opowiadania nauczyciela , oraz odpowiada na pytania dotyczące tekstu(wszyscy)

2.Uczeń rozpoznaje na ilustracji i nazywa zwierzęta jakie można spotkać na łące – bocian, motyl, kret, jeż, ślimak, krowa, żaba.(wszyscy)

3.Uczeń wskazuje stosunki ilościowe: mniej-więcej ,tyle samo( Julek, Ania, Adam ).

4.Uczeń wskazuje na ilustracji stosunki wielkościowe: duży- mały(Seweryn).

5.Uczeń pisze samodzielnie (Adam, Ania) i po śladzie (Julek)proste zdania i wyrazy.

6.Uczeń przelicza przedmioty w zakresie10(Julek, Seweryn,)

7.Uczeń dodaje i odejmuje na konkretach w zakresie 6( Julek)

8.Uczeń dodaje i odejmuje w zakresie 20 (Ania i Adam).

9.Uczeń rozpoznaje i nazywa kolory ( wszyscy).

10.Uczeń wykonuje pracę plastyczną „Kolory wiosny”.(wszyscy)

11.Uczeń naśladuje i nazywa odgłosy zwierząt.(wszyscy)

12.Uczeń śpiewa i inscenizuje tekst piosenki „ Tydzień”.

II Metody.

1.Metody oparte na obserwacji;

2.Metody oparte na słowie;

3.Metody oparte na działaniu;

4.Metoda wpływu osobistego;

5.Metoda indywidualnego przypadku.

III Formy organizacji pracy uczniów:

zespołowa;

indywidualna,

grupowa.

IV Środki dydaktyczne:

lista obecności,

kalendarz,

ilustracje tematyczne,

karty pracy

kolorowy papier, klej, nożyczki, brokat,

kredki, kolorowe pisaki

magnetofon,

liczydła,

tablica, kreda

Przebieg zajęć

I Część wstępna:

powitanie;

rozmowy na tematy aktualne;

przypomnienie nazw miesięcy i dni tygodnia – zaśpiewanie piosenki „Tydzień”;

ustalenie daty i zaznaczenie obecności na liście;

odwzorowanie pogody w „dzienniczkach pogody”

sprawdzenie pracy domowej;

przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji;

Przerwa śródlekcyjna- śniadanie.

II Część zasadnicza:

Ukazanie celu pracy.

Poinformowanie dzieci co dziś będziemy robić.

Wpisanie tematu do zeszytów.

Głośne czytanie tekstu przez nauczyciela.(Aneks1)

Krótka dyskusja na temat przeczytanego tekstu.

Prowadzący zadaje pytania:

O czym było opowiadanie?

Czy znacie inne zwierzęta, które tak jak motyl potrafią zmieniać swój wygląd?

Jakie kolory mogą mieć motyle ?

Rozwiązywanie zagadek. Prowadzący czyta zagadki, a uczniowie odnajdują ilustrację przedstawiającą zwierzę i łączą je z etykietą zawierającą napis( Aneks 2).

Zabawa ruchowa. Uczniowie próbują naśladować zwierzęta jakie można spotkać na łące.

Kolorowanie ilustracji łąki (Aneks 3)

Ćwiczenie utrwalające pojęcia wielkościowe : mniej-więcej , mało- dużo. Uczniowie uzupełniają karty pracy(aneks 4)

Głośne czytanie wiersza pt.” Na Łące”(Adam i Ania)( Aneks 5)

-odpowiadanie na pytania nauczyciela dotyczące tekstu

Jakie są motyle w wierszu?

Jakie kolory motyli Wy widzieliście na łące ?

Ćwiczenie w dobieraniu i nazywaniu kolorów. Uczniowie wypełniają karty pracy ...