Dodaj publikację
Autor
Izabela Salamon-Iglewska
Data publikacji
2009-08-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
402

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekty z Przysposobienia do Pracy.
 Pobierz (docx, 64,1 KB)

Podgląd treści

Przysposobienie do pracy w klasie przysposabiającej do pracy

Prowadzący: Izabela Salamon-Iglewska

Temat: Wspólne wykonanie placków ziemniaczanych.

Realizowano 23.09.2008

Cele:

Cel główny:

1.Wykonanie placków ziemniaczanych.

Cele szczegółowe:

1.Uczeń potrafi wymienić produkty niezbędne do przygotowania placków ziemniaczanych.

2.Uczeń potrafi dobrać narzędzia niezbędne do przygotowania placków ziemniaczanych.

3.Uczeń potrafi samodzielnie obrać ziemniaki, a następnie zetrzeć je na tarce.

4.Uczeń potrafi samodzielnie połączyć wszystkie produkty w celu przygotowania ciasta na placki ziemniaczane.

5.Uczeń zna zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania potrawy ( min bezpieczeństwo posługiwania się narzędziami kuchennymi, bezpieczeństwo podczas korzystania z kuchenki elektrycznej).

6.Uczeń potrafi kulturalnie zachowywać się podczas posiłku.

Metody pracy:

-metody oparte na słowie,

-metody oparte na obserwacji,

-metody oparte na działaniu,

Formy organizacji pracy uczniów:

-praca zespołowa,

-praca grupowa,

Środki dydaktyczne:

-produkty niezbędne do wykonania i smażenia placków ziemniaczanych: ziemniaki, jajka, mąka pszenna, cebula, sól, olej;

-narzędzia kuchenne niezbędne do wykonania i smażenia placków ziemniaczanych: noże, tarki, naczynie na ziemniaki i ciasto ziemniaczane, patelnia, łopatka do przerzucania placków, kuchenka elektryczna;

Przebieg zajęć:

Cześć wstępna:

1.Powitanie;

2.Rozmowa nawiązująca do tematu zajęć. Prowadzący pyta:

, „Co można przygotować z ziemniaków?”

3.Omówienie czynności związanych z przygotowaniem potrawy;

4.Omówienie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;

5. Podział obowiązków pracy;

Część zasadnicza:

Przygotowanie ciasta na placki ziemniaczane:

1.Wspólne obieranie ziemniaków;

2.Starcie ziemniaków na tarce;

3.Dodanie jajek, mąki, cebuli i soli (poszczególni uczniowie)

4.Mieszanie ciasta.

B. Smażenie placków przez prowadzącego zajęcia.

C. Wspólne spożycie przygotowanej potrawy.

Cześć końcowa:

1.Uporządkowanie miejsca pracy;

2.Przypomnienie wszystkich wykonanych czynności

3.Odczytanie przepisu na placki ziemniaczane.

Pożegnanie.

Przysposobienie do pracy w klasie przysposabiającej do pracy

Prowadzący: Izabela Salamon- Iglewska

Temat: Zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych, podlewanie, oczyszczanie roślin.

Realizowano: 12.09.2008

Cele:

Cel główny:

1.Poznanie zasad pielęgnowania roślin doniczkowych, kształcenie umiejętności i ćwiczenie praktyczne czynności pielęgnacyjnych.

Cele szczegółowe:

1.Uczeń zna rośliny doniczkowe, które występują w pracowni;

2.Uczeń nazywa poszczególne części rośliny;

3.Uczeń wie, co potrzebne jest roślinom do życia;

4.Uczeń potrafi usunąć martwe części rośliny;

5.Uczeń samodzielnie potrafi podlać kwiaty:

Metody pracy:

- metody oparte na słowie;

-metody oparte na obserwacji;

-metody oparte na działaniu;

Formy organizacji pracy uczniów:

-praca zespołowa;

-praca grupowa;

Materiały i narzędzia:

-Plansza z ilustracją roślin;

-rośliny dostępne w pracowni;

-butelka z wodą;

Przebieg zajęć:

Cześć wstępna:

1.Powitanie.

2.Zapoznanie z tematem zajęć.

3.Omówienie ilustracji dotyczącej budowy roślin.

4.Rozmowa na temat zabiegów ...