Dodaj publikację
Autor
ela
Data publikacji
2009-09-07
Średnia ocena
3,00
Pobrań
144

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć na lekcję wychowawczą. Cel lekcji -wybór samorządu klasowego, integracja uczniów.
 Pobierz (doc, 46,5 KB)

Podgląd treści


Jesteśmy jednością. Scenariusz zajęć integracyjnych dla klasy 4b SP Nr 8 w Białymstoku

Cele ogólne:
– integracja dzieci,
– wybór samorządu uczniowskiego
– tworzenie między dziećmi pozytywnych relacji nacechowanych życzliwością i zaufaniem

Cele operacyjne:
Uczeń zna:
- imiona kolegów i koleżanek z klasy
- zasady działania w grupie
- cel zajęć integracyjnych
Uczeń potrafi:
-współdziałać w zespole, zintegrować się
- dokonywać wyboru
- nawiązać kontakt z każdym w klasie.

Metody: Środki dydaktyczne :
- pogadanka - kufelek
– rozmowa z uczniami -burza mózgów - karteczki z imionami i zadaniami
– metoda działań praktycznych - karteczki do głosowania
– masaż - wizytówki

Przebieg lekcji
I. Powitanie, przedstawienie się, podanie celu spotkania:
- wybranie samorządu uczniowskiego
- integracja zespołu klasowego jako całości, poznanie siebie nawzajem, poznanie wspólnych cech: co łączy uczniów, w czym są podobni- burza mózgów. Dzieci wymieniają podobieństwa (ok.5 min.)

II . Część właściwa.

1.Wybieranie samorządu uczniowskiego.
• Uczniowie wymieniają stanowiska osób z samorządu uczniowskiego. Przewodniczący, zastępca przewodniczącego, skarbnik.
Najpierw wybieramy osoby chętne na stanowisko przewodniczącego ( ograniczamy liczbę do trzech). Kandydaci zapisują swoje imię na tablicy. Na przygotowanych karteczkach uczniowie zapisują swojego kandydata, poczym wszystkie karteczki wrzucane są do kufelka. Karteczki wyjmowane są pojedynczo przez pedagoga, a po odczytaniu ich na głos, każdy z kandydatów dorysowuje do kółeczka ze swoim imieniem promyk. Wygrywa osoba z największą ilością promyków. Druga w kolejności zostaje zastępcą.
• Tak samo postępujemy przy wyborze skarbnika.
Gratulujemy zwycięzcom. (ok.15 min.)

2. Zajęcie integracyjne. Poinformowanie uczniów o kolejnej części lekcji.
czynności organizacyjne: odsuwanie ławek i ustawienie ich w podkowę. (uwagi: w miarę możliwości sala przygotowana wcześniej)

• Uczniowie siadają w kręgu na podłodze.- pedagog wyjaśnienia dlaczego tak siedzą

a.Losowanie i zadanie
Pedagog zwraca się do uczniów : Aby nikt nie czuł się pokrzywdzony w wyniku wcześniejszego głosowania, tym razem wszyscy zostaną wylosowani. Przygotowałam dla was zabawę pt” Losowanie i zadanie”. Uczniowie kolejno losują karteczkę z imieniem i nazwiskiem koleżanki /kolegi z klasy z przyporządkowanym mu zadaniem. Osoba wylosowana po wykonaniu zadania losuje kolejną. Np. Jan Kowalski – wymień swoje ulubione zwierzę i naśladuj je. itd. (ok. 10min.)

b. Zabawa: „masażyk”
1. Dzieci siedzą w kręgu jedno z drugim. Na plecach koleżanki/ kolegi palcem w milczeniu wypisują swoje imię, a potem nazwisko.
2. Pedagog z instruktażem recytuje wierszyk., Następnie powtarza go a w tym czasie uczniowie wykonują masaż na plecach kolegi.

Tata młotkiem puka- uderzanie pięścią
Mama obcasikiem stuka /szybkie stukanie palcami
Babcia w garnku miesza
Dziadek wziął spinacze i mokre pranie wiesza/poszczypywanie (5min.)

3.Dzieci po wykonaniu masażu, odwracają się w drugą stronę (lub zmieniają miejsca w ...