Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Zajęcia świetlicowe na boisku szkolnym – propozycja gier i zabaw.
Opracowała – Klaudia Piwowarczyk
W okresie letnim, kiedy jeszcze warunki pogodowe sprzyjają przebywaniu dzieci na zewnątrz, warto, by zajęcia świetlicowe jak najczęściej odbywały się na szkolnym boisku lub placu zabaw. Oprócz popularnych wśród uczniów gier z wykorzystaniem piłek, skakanek i innych przyborów sportowych, ważną rolę w zagospodarowaniu czasu wolnego dzieciom zajmują wszelkiego rodzaju gry i zabawy w grupach połączone ze śpiewem. Do najbardziej popularnych można oczywiście zaliczyć takie zabawy, jak: „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Cebulka”, czy też „Uciekaj myszko do dziury”. Przeglądając niedawno zawartość zbiorów bibliotecznych naszej szkolnej biblioteki natknęłam się na kilka bardzo starych książek z zabawami dziecięcymi, które nie są nam znane, a mogą stanowić dodatkowe źródło ciekawych propozycji dla naszych młodszych uczniów. Każdą z tych zabaw przeprowadziłam z moimi wychowankami na boisku szkolnym i mogę z całą pewnością stwierdzić, że dzieci świetnie się bawiły. Ciekawostką jest fakt, iż książka z której czerpałam pomysły na gry i zabawy pochodzi z 1921 roku i była drukowana we Lwowie. Tak więc można spędzić mile czas z dziećmi proponując im nie tylko zdobycze nowoczesnej techniki, multimedia i coraz to nowe metody pracy dydaktycznej, ale również dając do dyspozycji zabawy naszych pradziadków.
Oto kilka wybranych gier i zabaw:
1. Zabawa w żaby i bociany.
Dzieci dzielą się na dwie grupy, z których jedna przybiera nazwę bocianów, a druga żab. Z każdej strony jest wyznaczona meta. Po jednej stronie stają żaby, a po przeciwległej bociany. Dwie żabki podchodzą pod metę bocianów i zaczynają rozmowę:
Żaba 1: Hi, hi. Kum, kum.
Żaba 2: Hi, hi, kum, kum.
Żaba 1: Druchneczko!
Żaba 2: Czego?
Żaba 1: Masz męża?
Żaba 2: Nie mam.
Żaba 1: Gdzieś go podziała?
Żaba 2: Wziął go pan.
Żaba 1: Co za pan?
Żaba 2: Pan bocian.
Na te słowa czatujące bociany wołają „Radi, radi!!!” i zaczynają gonić żabki. Bocianom wolno gonić żabki tylko na jednej nodze, zaś żabki mogą uciekać jedynie skacząc na dwóch nogach. Gra się kończy w momencie, kiedy bociany wyłapią wszystkie żabki.
2. Zabawa w gęsi.
Wszyscy grający ustawiają się rzędem jeden za drugim, poza jedną osobą, która jest pasterzem gęsi.
Na czele gąsek staje najzręczniejszy i najszybciej biegający uczeń. Jego, jako przewodnika stada reszta gąsek ma naśladować we wszystkim, podczas gdy ten szybkim bieganiem, nagłymi zwrotami, podskokami, zmianą kierunku i ruch ciała ma mylić towarzyszy. Pasterz gęsi wybiera te, które spóźniają się za stadem ...