Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Temat referatu: „Dysleksja jako zespół trudności w czytaniu i pisaniu”
Termin realizacji: 15.03.2005
Prowadzący: Dorota Laskowska
Cele:
• Wyjaśnienie pojęcia „dysleksji”,
• Poznanie różnych koncepcji określających pierwotne przyczyny trudności w czytaniu i pisaniu,
• Analiza trudności związanych z zaburzeniami analizatora wzrokowego, słuchowego kinestetyczno-ruchowego oraz zaburzeniami mowy.
Pierwsze lata szkoły podstawowej są dla dziecka bardzo trudnym okresem. Stawia się mu duże wymagania, oczekuje samodzielności, podporządkowania się regułom życia szkolnego, uczestnictwa w życiu klasy. To, w jakim stopniu uczeń zdoła przystosować się do nowej sytuacji i aktywnie bez napięć działać, może mieć wpływ na kształt jego osobowości, sposoby radzenia sobie z trudnościami w dalszym życiu. Powodzenie w nauce już na samym początku rzutuje w dużym stopniu na przebieg całej kariery szkolnej. Wiele dzieci rozpoczynających edukację ma deficyty rozwojowe lub nie osiągnęło dojrzałości szkolnej. Coraz więcej jest dzieci, u których występują specyficzne trudności w uczeniu się czytania i pisania, które określa się terminem „ dysleksja rozwojowa”. Termin ten obejmuje kilka rodzajów zaburzeń:
• Dysleksja- trudności w czytaniu (zaburzenia zarówno tempa i techniki czytania, jak i stopnia rozumienia treści)
• Dysortografia- trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (dziecko popełnia błędy ortograficzne mimo dobrej znajomości zasad pisowni)
• Dysgrafia- niski poziom graficzny pisma
• Dyskalkulia- problemy w matematyce (niski poziom rozumowania operacyjnego, kłopoty z pojęciami abstrakcyjnymi np. z pojęciem liczby, wielkości, proporcji)
Zaburzenia te mogą występować oddzielnie lub współistnieją ze sobą. Nie wszystkie dzieci - mimo dobrej sprawności intelektualnej, a niekiedy inteligencji powyżej ich wieku, a także różnych zainteresowań i zdolności mogą nauczyć się czytać za pomocą powszechnie stosowanych metod. Jeżeli u dzieci nie stwierdza się wady wzroku i słuchu, ale zauważa się pewne opóźnienia rozwojowe w zakresie funkcji percepcyjno - motorycznych ( zwłaszcza wzrokowej, słuchowej, ruchowej), mówimy, że mają specyficzne trudności w czytaniu (dysleksję).
Wyróżnia się cztery zasadnicze koncepcje określające pierwotne przyczyny trudności w czytaniu i pisaniu :
- koncepcja „ psychodysleksji”: pierwotna przyczyna trudności w czytaniu i pisaniu- w zaburzeniach sfery emocjonalnej, spowodowanych konfliktami i urazami psychicznymi;
- koncepcja genetyczna: pierwotna przyczyna - w dziedziczeniu zaburzeń czytania i pisania;
- koncepcja organiczna: pierwotna przyczyna - w organicznym uszkodzeniu struktur centralnego układu nerwowego;
- koncepcja opóźnionego rozwoju: pierwotna przyczyna - w niedojrzałości centralnego układu nerwowego.
Etiologia dysleksji jest zagadnieniem kontrowersyjnym i żadna z przytoczonych koncepcji nie zawiera dostatecznie przekonujących dowodów, aby można przyjąć jednoznacznie zawarte w niej wyjaśnienia . Dlatego też większość badaczy przyjmuje stanowisko polietiologicznego uwarunkowania dysleksji, opowiadając się jednak za uznaniem jako dominującej koncepcji opóźnienia rozwojowego centralnego układu nerwowego. Według tej koncepcji, zaburzenia w czytaniu i pisaniu wynikają z opóźnienia rozwoju poszczególnych ...