Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Wylazłowska
Data publikacji
2009-09-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
59

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z języka polskiego dotyczy utrwalenia pisowni wyrazów wielką i małą literą.
 Pobierz (doc, 51,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć z języka polskiego przeprowadzonych w klasie łączonej – IV/V/VI w Szkole Podstawowej dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim

Prowadzący: Małgorzata Wylazłowska

Temat zajęć: Ach, te wielkie i małe litery! – potyczki ortograficzne.

Czas trwania: 90 minut (2 godziny lekcyjne) 10.04.2008r.

Miejsce: sala lekcyjna nr 114.
Uczestnicy: uczniowie klasy IV/V/VI

Cele zajęć:

Cel główny:
• Utrwalenie zasad pisowni wielką i małą literą.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:
• zaznaczyć w tekście wyrazy napisane wielka literą,
• przeczytać tekst wiersza lub jego pojedyncze wyrazy,
• zapisać swoje imię i nazwisko na tablicy,
• ułożyć z rozsypanki literowej imiona kolegów i koleżanek z klasy,
• rozwiązać zagadki i krzyżówki,
• wskazać i zaznaczyć na mapie Polski miasta omawiane na poprzednich zajęciach oraz rzeki, które przez nie przepływają,
• wymienić główne zabytki znajdujące się w Krakowie i Warszawie,
• uzupełnić zdania z lukami,
• ułożyć podane nazwy miast i rzek w kolejności alfabetycznej,
• pogrupować wyrazy zgodnie z określoną zasadą,
• uzasadnić dlaczego dany wyraz piszemy wielka literą,
• zgodnie pracować w grupie

Uczeń zna i stosuje w ćwiczeniach:
• zasady pisowni wielką i małą literą

Zasady:
• indywidualizacji i zespołowości
• kształtowania umiejętności
• świadomego i aktywnego uczestnictwa
• poglądowości
• przystępności
• łączenia teorii z praktyką
• trwałości wiedzy
Metody:
• słowne: rozmowa kierowana, instruktaż,
• poglądowe: demonstracja slajdów przedstawiających miasta Polski z zabytkami oraz wiersza wprowadzającego do tematu zajęć
• metoda ćwiczeń praktycznych: wykonanie ćwiczeń umieszczonych w kartach pracy opartych na czytaniu, pisaniu i mówieniu,
• gier i zabaw dydaktycznych: krzyżówki, zagadki, quiz ortograficzny,

Formy organizacji pracy uczniów:
• zbiorowa,
• indywidualna
• grupowa

Środki dydaktyczne: tekst wiersza wprowadzającego do tematu zajęć, przeglądarka do prezentacji dynamicznych zestawień plansz edukacyjnych, mapa Polski, krzyżówki, zagadki, rozsypanki literowe, teksty z lukami, zasady pisowni wielką literą przygotowane przez nauczyciela,

Przebieg zajęć:
I.Czynności wstępne.
1. Powitanie.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Sprawdzenie czy wszyscy uczniowie mają zeszyty i książki do języka polskiego.

II.Wprowadzenie do tematu zajęć – prezentacja na dużym arkuszu papieru wiersza :
„Witam serdecznie !
Kłaniam Ci się nisko
Napisz mnie, gdy piszesz imię i nazwisko,
Napisz mnie w tytule,
Po kropce mnie napisz,
Bo gdy nie napiszesz,
Powiem, że się gapisz.
Bo mają swe nazwiska: miasta,
mają morza głębokie,
kraje, maleńkie wioski,
rzeki, góry wysokie,
maja nazwy ulice, nawet zaułki ciasne -
bo to ich imię własne”
na podstawie wiersza „Ja wielka litera”

-wzorcowe przeczytanie wiersza przez nauczyciela,
- głośne odczytanie wiersza przez ucznia najlepiej czytającego,
- udzielenie odpowiedzi na pytanie nauczyciela : kto wypowiada się w tym wierszu? Oraz
kiedy stosujemy wielka literę?

III. Podanie celu lekcji:
1 ...