Dodaj publikację
Autor
Violetta Orszyńska
Data publikacji
2009-10-09
Średnia ocena
1,00
Pobrań
324

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to prezentacja pokazujące sposoby komunikowania się za pomocą alfabetu Braille'a, Morse'a, języka migowego.  
 Pobierz (docx, 883,2 KB)

Podgląd treści

Alfabet Morse’a Kod Morse'a – stworzony w 1832 przez Samuela Morse'a sposób reprezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków popularnie zwanych kreską i kropką.

Daktylografia - mowa palcowa - polski alfabet migowy. Daktylografia to jedna z form porozumiewania się oparta na odpowiednich układach palców jednej lub obydwu dłoni. Każdej literze odpowiada określony znak daktylograficzny ( układ palców dłoni).

Alfabet Braille'a

Alfabet Braille'a – alfabet umożliwiający zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym.

 

Stworzony przez Louisa Braille'a, który w wyniku wypadku oślepł w dzieciństwie. Oparty jest na wojskowym systemie umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła.

Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille'a jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, zaś prawą stanowią punkty: 4,5,6. Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość zapisu sześćdziesięciu trzech znaków. W brajlu można zapisać wszystko - istnieje kilka uzupełniających systemów zapisu brajlowskiego - notacje matematyczna, chemiczna, fizyczna i muzyczna.