Dodaj publikację
Autor
Beata Rosińska
Data publikacji
2009-10-09
Średnia ocena
4,00
Pobrań
284

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji biologii przeprowadzonej w klasie III gimnazjum dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
 Pobierz (docx, 351,3 KB)

Komentarze

Dana50, 2009-10-09

Fantastyczny konspekt. Będę się na nim wzorowała tworząc inne konspekty. Dzięki

Podgląd treści

Konspekt lekcji biologii

przeprowadzonej w klasie III gimnazjum

dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Temat: Budowa i funkcje układ pokarmowego człowieka.

Cele operacyjne:

Wiadomości – uczeń:

Wymienia narządy wchodzące w skład układu pokarmowego.

Wyjaśnia procesy zachodzące w jamie ustnej, żołądku jelicie cienkim i grubym.

Dokonuje podziału pokarmów ze względu na pełnione funkcje: budulcowe, energetyczne, regulujące.

Wymienia sposoby zapobiegania chorobom zakaźnym układu pokarmowego (salmonelle, żółtaczka, dur brzuszny).

Wyjaśnia pojęcia: ,,enzymy trawienne”.

Umiejętności- uczeń

Charakteryzuje proces trawienia pokarmów.

Omawia zasady zdrowego żywienia (higiena spożywania i przygotowania posiłków).

Potrafi wskazać produkty stanowiące tzw. ,, zdrową żywność”

Omawia choroby, które są wynikiem niewłaściwego odżywiania ( cukrzyca typu II, anoreksja, bulimia).

Wskazuje, jaką rolę pełnią witaminy w organizmie człowieka i czym grozi ich niedobór.

Układa i analizuje jadłospis dzienny dla ucznia klasy III gimnazjum.

Wie, jakie badania lekarskie powinien wykonać kandydat do zawodu kucharza, piekarza, sprzedawcy.

c. Postawy- uczeń

Jest przekonany o konieczności właściwego doboru składników odżywczych w codziennej diecie.

Dąży do przestrzegania zasad higieny spożywania posiłków w celu zachowania zdrowia.

Metody:

badawcza

słowna (objaśniająca, poglądowa),

praca z podręcznikiem i kartą pracy.

Strategia:

Operacyjna

Forma pracy:

indywidualna

grupowa

Środki dydaktyczne: karta pracy, podręcznik, plansze poglądowe (budowa układu pokarmowego, piramida zdrowego odżywiania, podział produktów spożywczych na budulcowe, energetyczne, regulujące) model anatomiczny – człowieka; ,, Piramida zdrowego odżywiania się”, produkty spożywcze: konserwa, jogurt, jabłko, zupa ,, błyskawiczna”;

Przebieg zajęć:

FAZA WSTĘPNA

1. Sprawy organizacyjne:

sprawdzenie obecności i zapis tematu lekcji

sprawdzenie pracy domowej

kontrola wiadomości:

Proszę wymienić choroby układu pokarmowego?

Jakie znasz pasożyty przewodu pokarmowego?

Jaką chorobę układu pokarmowego nazywamy chorobą ,,brudnych rąk”?

Jak można zapobiegać chorobom zakaźnym układu pokarmowego?

2. Nawiązanie do tematu:

Uczniowie rozwiązują rebus i zapisują hasło przewodnie lekcji

,, Prawidłowe odżywianie jest podstawowym warunkiem zdrowia”

FAZA REALIZAYJNA

Praca w oparciu o karty pracy:

Omówienie budowy i funkcji, jaką pełni układ pokarmowy człowieka.

wskazywanie i nazywanie poszczególnych narządów;

określanie funkcji, jaką pełnią narządy wchodzące w skład układu pokarmowego.

wyjaśnienie znaczenia procesu trawienia- rozkład pokarmu ,,mechaniczny”(rozdrabnianie pokarmu, miażdżenie przez zęby) i trawienie

,, enzymatyczne” (narządy wspomagające pracę układu pokarmowego: ślinianki,

wątroba i trzustka).

Zwrócenie uwagi na chorobę, jaką jest cukrzyca: przyczyny, przebieg i leczenie (znaczenie diety).

Produkty spożywcze jako źródło energii

Podział produktów spożywczych na produkty, które są:

źródłem energii (energetyczne)

budują ciało człowieka (budulcowe)

są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych (regulujące)

Omówienie zasad prawidłowego odżywiania się w oparciu o ,, Piramidę zdrowego odżywania się” .

Higiena przygotowania i spożywania posiłków (wskazówki higieniczne; spożywanie żywności świeżej- ćwiczenia w praktycznym odczytywaniu daty ...