Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI Z PRZYRODY
Dział programowy: Rola Słońca.
Temat prowadzonych zajęć: Pory roku jako następstwo ruchu obiegowego Ziemi.
Data realizacji: 31.10.2008 r.
Prowadzący zajęcia: Beata Dżoń
Czas trwania: 1 x 45’
Klasa VI
Zakres treści:
Zmiany oświetlenia Ziemi w rytmie rocznym.
Cel główny: zrozumienie zależności między ruchem obiegowym Ziemi, a istnieniem pór roku.
Cele szczegółowe:
Wiadomości:
✓ Uczeń wymienia astronomiczne pory roku: wiosna, lato, jesień, zima.
✓ Podaje daty rozpoczęcia poszczególnych pór roku.
✓ Wymienia pojęcia związane z porami roku: „równonoc”, „równonoc wiosenna”, „równonoc jesienna”, „przesilenie”, „przesilenie zimowe”, „przesilenie letnie”.
Umiejętności:
✓ Uczeń rozumie (definiuje) pojęcia związane z wyżej wymienionymi porami roku.
✓ Wyjaśnia, dlaczego wysokość Słońca w południe zmienia się w różnych porach roku.
✓ Potrafi opisywać na podstawie rysunków dzienne drogi Słońca w dniach zmian astronomicznych pór roku.
✓ Odczytuje z rysunków różnice w wysokości Słońca w południe w różnych porach roku.
✓ Uzupełnia schemat dotyczący dziennych dróg Słońca mając podane jedno z położeń Słońca (wschód, górowanie, zachód) rysuje łuki i zaznacza brakujące miejsca położeń Słońca.
Postawy:
✓ Uczeń pracuje z zaangażowaniem na lekcji.
✓ Uczeń potrafi współdziałać w zespole.
Metody i formy pracy: praca z podręcznikiem i innymi źródłami wiedzy, pogadanka, praca w grupach i indywidualna, gra dydaktyczna „ Zgadnij kim jestem”
Środki dydaktyczne: podręcznik, rozsypanka sylabowa – nazwy pór roku, zeszyt ćwiczeń ucznia, zał. nr 1, zał. nr 2.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
1. Sprawy organizacyjno - porządkowe.
2. Zapoznanie uczniów z tematem i celami zajęć.
Faza realizacyjna:
1. Nauczyciel zadaje pytania powtarzające i wprowadzające do nowego tematu:
- Kiedy w ciągu dnia mierzymy wysokość Słońca?
Wysokość słońca mierzymy w południe.
- Co to jest południe słoneczne?
To moment, w którym Słońce znajduje się w najwyższym położeniu na niebie nazywamy górowaniem Słońca lub południem słonecznym.
- W jakim położeniu na niebie znajduje się Słońce w momencie górowania?
W najwyższym .
- W jakiej porze roku Słońce znajduje się wysoko na niebie?
W lecie.
- W jakiej porze roku Słońce znajduje się nisko na niebie?
W zimie.
2. Nauczyciel dokonuje podziału uczniów na 4 grupy 5 – 6 osobowe i prosi o wybranie liderów w poszczególnych zespołach.
3. Każda grupa trzymuje rozsypankę sylabową – nazwę jednej z pór roku – którą należy ułożyć prawidłowo.
Rozsypanka sylabowa
I |Zima |ZI |MI |MA |MU |WI |JE |WA | |II |Lato |LA |MI |LU |ZI |JE |TE |TO | |III |Wiosna |WI |WE |JE |ZI |OS |SO |NA | |IV |Jesień |JE |ZI |LA |SI |SA |NA |EŃ | |Poszczególne grupy przedstawiają swoją porę roku.
4. Korzystając z podręcznika, materiałów otrzymanych od nauczyciela oraz ...