Dodaj publikację
Autor
Joanna Sławińska-Kurdziel
Data publikacji
2009-10-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
136

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Spotkanie muzyczne dla dzieci przedszkolnych - scenariusz zajęć "Poznajemy instrumenty muzyczne".
 Pobierz (pdf, 117,2 KB)

Podgląd treści

SPOTKANIE MUZYCZNE DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (15.10.2008r.) 

 

Temat zajęć: „Poznajemy instrumenty muzyczne” 

Organizacja i przygotowanie: Joanna Sławińska‐Kurdziel (nauczyciel PSM I i II st. w Opolu) przy udziale 
wychowawczyni grupy przedszkolnej 

Prezentacja  utworów  na 
tematycznej: Joanna Sławińska‐Kurdziel (nauczyciel PSM I i II st. w Opolu) 

instrumentach,  nagranie  oraz  montaż  filmu,  przygotowanie  gazetki 

Forma pracy: zajęcia grupowe 

Grupa: dzieci 4‐letnie  

Metody: oparta na słowie, działania praktyczne, pokaz 

Cele:  

‐ rozbudzenie u dzieci świadomości muzycznej 

‐ wzbudzenie zainteresowania muzyką poważną 

‐ wzbudzenie zainteresowania instrumentami muzycznymi 

‐ „żywy” kontakt z instrumentem 

‐ zapoznanie dzieci z dziecięcą literaturą muzyczną 

‐ uatrakcyjnienie zajęć przedszkolnych 

‐ zachęcenie do podjęcia nauki w PSM I st. (promocja szkoły) 

Środki dydaktyczne: instrumenty muzyczne (skrzypce, akordeon, gitara, flet prosty, keyboard), gazetka 
tematyczna, modele instrumentów do prezentacji, płyta DVD ‐ pokaz sposobu gry na instrumentach ‐ 
uczniowie PSM w Opolu, nagrania muzyki poważnej 

Literatura:  

• zbiory nutowe:  

W. Kulpowicz – „Szkoła na akordeon” 

J. Garztecka, S. Jarzębski – „Utwory sławnych kompozytorów na skrzypce i fortepian” 

J. Powroźniak – „Szkoła gry na gitarze” 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć: 

1) Przywitanie dzieci 

2) Wprowadzenie do zajęć – zabawy ruchowe przy muzyce poważnej 

3) Prezentacja gazetki oraz modeli instrumentów – dyskusja  

4) Prezentacja kolejnych instrumentów – wskazanie na ich różnorodność: 

• skrzypce:  

‐ krótki opis budowy (smyczek, struny) 

‐ kilka słów o użyciu kalafonii 

‐ sposób gry na instrumencie (postawa, ruch smyczka, wydobycie kilku dźwięków) 

‐ krótka prezentacja gry na skrzypcach:  

P. Czajkowski – „Zabawa w koniki” (fragment utworu ze zboru „Utwory sławnych kompozytorów”) 

• akordeon: 

‐ krótki opis budowy (klawiatura, guziki, miech) 

‐ sposób gry na instrumencie (postawa, sposób trzymania, praca miechem, wydobycie kilku dźwięków) 

‐ krótka prezentacja gry na akordeonie:  

W. Kulpowicz – „Walczyk” 

• gitara: 

‐ krótki opis budowy (struny, progi, śrubki) 

‐ sposób gry na instrumencie (postawa, sposób trzymania, wydobycie kilku dźwięków) 

‐ krótka prezentacja gry na gitarze:  

„Jedzie pociąg” – melodia popularna (ze zbioru „Szkoła gry na gitarze”) 

flet prosty: 

‐ krótki opis budowy (ustnik, otwory) 

‐ sposób gry na instrumencie (sposób trzymania, wydobycie kilku dźwięków) 

‐ krótka prezentacja gry na flecie:  

„Wlazł kotek na płotek” – melodia popularna 

• keyboard: 

‐ krótki opis budowy (klawiatura, funkcje) 

‐  sposób  gry  na  instrumencie  (wydobycie  kilku  dźwięków,  prezentacja  możliwości  –  naśladowanie  gry 
innych instrumentów) 

5) Zabawa ‐ konkurs „Zgadnij, który to instrument?” – nauczyciel gra melodię na keyboardzie (naśladując 
różne instrumenty), dzieci odgadują, który poznany na zajęciach instrument usłyszały 

6) Sprawdzenie własnych umiejętności i możliwości – próba samodzielnego wydobycia dźwięków przez 
dzieci na wybranych instrumentach (przy pomocy nauczyciela) 

7) Prezentacja krótkiego filmu DVD pt. „Poznajemy instrumenty muzyczne” z udziałem uczniów PSM I i II 
st. w Opolu – podsumowanie zajęć 

8) Zakończenie zajęć ...