Dodaj publikację
Autor
Dorota Stono
Data publikacji
2009-10-19
Średnia ocena
4,67
Pobrań
1043

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka polskiego w oparciu o lekturę "Księga dzungli".
 Pobierz (pdf, 39,1 KB)

Komentarze

serwetka, 2009-10-20

Bardzo fajny scenariusz, gotowy do zastosowania. Taka zwykła porządna robocza lekcja. Nie jakaś tam wydmuchana pokazówka.

aga1999, 2009-10-21

Realny, do przeprowadzenia i zrealizowania przez uczniów. Przede wszystkim jednak bardzo dobrze komponuje sie z doświadczeniami dzieciakow w tym wieku.

Podgląd treści

mgr Dorota Stono

SP Radłów

Konspekt lekcji języka polskiego

w oparciu o lekturę „Księga dŜungli”


Temat: I w dŜungli obowiązują pewne zasady.

Czas realizacji: 45 min

Cele:

Uczeń:

- zna i rozumie pojęcie prawa,
- wie jakie prawa obowiązują go w szkole,
- zna prawa, które obowiązywały bohaterów lektury,
- umie pracować z tekstem lektury – wyszukuje odpowiednie cytaty,
- potrafi posługiwać się Słownikiem języka polskiego,
- wyraŜa i uzasadnia swoje zdanie na dany temat.

Metody:
dyskusja, praca z tekstem, burza mózgów, praca ze słownikiem

Środki dydaktyczne:
Tekst lektury „Księga dŜungli”, Słownik języka polskiego


Tok lekcji:

1. Zajęcia rozpoczynamy od ustalenia definicji „prawa”. Odpowiedzi uczniów zapisujemy w formie

schematu:


PRAWO

obowiązek przepis nakaz przywilej zasada


2. Powstały zapis konfrontujemy z definicją słownikową.
3. Rozmowa na temat praw, które obowiązywały bohaterów lektury. Propozycje uczniów

zapisujemy w formie notatki:

 Zabrania się zwierzętom zjadać człowieka
 Polować naleŜy tylko z potrzeby, nie wolno zabijać dla przyjemności
 Wilki podlegają tylko rozkazom Naczelnika Gromady

 Jedynie Gromada ma prawo wybierać przywódcę
 Nie wolno zabijać nieowłosionego szczenięcia
 Mowgliemu nie wolno zabijać i zjadać bydła zarówno starego jak i młodego
 Zabrania się zjednywać z Plemieniem Małp
 Kara jest ostateczna
 Młode wilczęta muszą zapoznać się z Wiecem Gromadzkim
 „Najpierw uderzaj, a potem głosu dobywaj”
 O przyjęciu młodych do Gromady decydują jego członkowie

4. Jakie prawa mają uczniowie w szkole?
5. W jakim dokumencie są zapisane prawa ucznia?
6. W jakim celu formułuje się prawa? Czy istnienie prawa ułatwia, czy utrudnia

człowiekowi Ŝycie?

7. Podsumowanie lekcji


Zadanie

Sformułuj kilka praw ucznia, które twoim zdaniem powinny się znaleźć w statucie szkolnym.