Dodaj publikację
Autor
Urszula Gromadzka
Data publikacji
2009-10-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
147

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusze lekcji do dyspozycji wychowawcy dla uczniów gimnazjum promujące ideę tolerancji i integracji.
 Pobierz (doc, 1,3 MB)

Podgląd treści


[pic]

Scenariusze lekcji do dyspozycji wychowawcy
dla uczniów gimnazjum
[pic]promujące ideę tolerancji i integracji

SCENARIUSZ 1

TEMAT: Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny.

CELE LEKCJI:
• Intensyfikacja procesu integracji
• Określenie pojęcia tolerancja
• Poznanie efektów zachowania tolerancyjnego
• Wdrażanie i umacnianie idei tolerancji

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa

METODY: „burza mózgów”, pogadanka, „kula śniegowa”, drama, mini wykład

ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE: Definicja słowa TOLERANCJA, kartki papieru, markery

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie.
2. Przedstawienie celów lekcji.
3. Praca w grupach metodą „śnieżnej kuli” - zdefiniowanie pojęcia tolerancja i odczytanie utworzonej definicji na forum
4. Następnie uczniowie w tych samych grupach zastanawiają się nad przykładami osób, które swoim wyglądem i zachowaniem różnią się od innych. Uczniowie wypisują i odczytują wyniki pracy.
5. Uczniowie w grupach pracują nad następującym zadaniem „Jak się zachowują ludzie w stosunku do osób do których są uprzedzeni (czy są to formy agresji- bicie, kopanie, plucie, ironiczne uwagi, inne)- wypisują znane im formy zachowań.Liderzy grup odczytują, to co zostało zapisane.
6. Nauczyciel zleca pracę indywidualną - Zastanówcie się, czy sami tak postępujecie, dlaczego i wobec kogo? Zaznacza jednocześnie, iż ćwiczenie to nie będzie omawiane, służy tylko uświadomieniu sobie własnego postępowania.
7. Scenki dramowe:
▪ Jesteś osobą niesłyszącą. Udajesz się do lekarza. Starasz się wytłumaczyć, co Ci dolega.
▪ Jesteś osobą niewidomą. Nauczyciel prosi Cię, abyś zmoczyła gąbkę i wytarła tablicę.
▪ Masz niesprawną jedną rękę, Twoim zadaniem jest zawiązać sobie sznurowadła.
Nauczyciel pyta osoby, które brały udział w zabawie, o opisanie, co wtedy czuły?
8. Pracując w grupach uczniowie zastanawiają się nad tym, Czy warto być tolerancyjnym, podają argumenty. Następuje prezentacja grup.
9. Uczniowie w parach zastanawiają się nad tym, Co można zrobić, żeby stać się osobą bardziej tolerancyjną?
Następnie na forum klasy odczytywane są propozycje i powstaje wspólna lista możliwości, które mogą być zastosowane w życiu.
PRZYKŁADOWA LISTA
A. Staraj się lepiej poznać tych innych
B. Zacznij naprawdę ich słuchać
C. Próbuj z nimi współpracować
D. Wyobraź sobie siebie w ich skórze, to znaczy wczuj się w ich sytuację
E. Zacznij doceniać osoby myślące inaczej jako wartościowych partnerów do dyskusji, która pomoże wyklarować „własne zdanie”
F. Poczekaj z oceną innych do dokładnego poznania ich przekonań, sposobu myślenia i działania
G. Nie kieruj się nigdy tzw. pierwszym wrażeniem, zwłaszcza, gdy jest negatywne
H. Zrezygnuj z prymitywizmu myślowego, polegającego na obronie własnego ja za wszelką cenę, nawet za cenę dojścia do prawdy itp.
10. Podsumowanie wiadomości wyniesionych z zajęć - z wykorzystanie zdania : „Dzisiejsze ...