Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z informatyki
do działu „Posługujemy się kalkulatorem”
dla klasy IV
szkoły podstawowej
SZYMON SOLAK Data 2.11.2008
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 4 szkoły podstawowej
Temat: W komputerowej krainie liczb. Wykonujemy działania Kalkulatorem
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z zasadami pracy w programie Kalkulator
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - uruchomić program Kalkulator
- wymienić najważniejsze przyciski programu Kalkulator oraz ich funkcje
- wyświetlić program kalkulator w wersji standardowej oraz profesjonalnej
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: praca uczniów z komputerem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
40’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zadań
1. Uruchom program Kalkulator, korzystając z przycisku START i wskazując kolejno polecenia: PROGRAMY, AKCESORIA i KALKULATOR. Jeśli prawidłowo wykonaliśmy wszystkie kroki to na ekranie widzimy okno Kalkulatora
2. Poznajemy najważniejsze przyciski programu Kalkulator oraz ich funkcje
* Po naciśnięciu przycisku wykonywane jest mnożenie
/ Po naciśnięciu przycisku wykonywane jest dzielenie
1/x Pozwala znaleźć odwrotność wyświetlanej liczby
Cofnij Kasuje ostatnią cyfrę wyświetlanej liczby, jeżeli liczba ta nie jest wynikiem
CE Kasuje ostatnio wprowadzoną liczbę
C Kasuje całe obliczenie
3. Korzystając z menu Widok wyświetl Kalkulator w jednej z dwóch wersji: standardowej albo profesjonalnej. Za pomocą tej drugiej wykonujemy o wiele bardziej skomplikowane działania. Zasady obliczeń wykonywanych na kalkulatorze kieszonkowym i komputerowym są takie same. Dane do obliczeń i symbole operacji wprowadzamy, klikając myszką na przyciskach widocznych na ekranie lub naciskając odpowiednie klawisze na klawiaturze numerycznej.
SZYMON SOLAK Data 10.11.2008
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 4 szkoły podstawowej
Temat: Wykonujemy działania na pojedynczych liczbach
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z podstawowymi obliczeniami programu Kalkulator
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wykonać najprostsze działania na pojedynczych liczbach tj. zmiana
znaku liczby na przeciwny, obliczanie odwrotności liczby, wielokrotne
działania na tej samej liczbie
- zastosować reguły obowiązujące w matematyce do wykonywania obliczeń
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: praca uczniów z komputerem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności
5’ Rekapitulacja pierwotna
- W jaki sposób uruchamiamy program Kalkulator?
- Do czego służą następujące przyciski programu Kalkulator: * , / , 1/x , Cofnij, CE, C
- Jakie wersje posiada program Kalkulator
- Jakie zasady obliczeń obowiązują w programie Kalkulator
35’Lekcja właściwa
Wykonujemy najprostsze działania na pojedynczych liczbach tj.
a) zmiana znaku liczby na przeciwny,
b) obliczanie odwrotności liczby,
c) wielokrotne działania na tej samej liczbie
W każdym przypadku wprowadzamy najpierw liczbę, a następnie naciskamy przycisk działania ...